Samsung'a şok suçlama!

Brezilya hükümeti Samsung'a neden dava açtı?

Samsung'a şok suçlama!

Teknoloji sektöründe üretim kolunda çalışma koşulları her zaman tartışmalı bir konudur. Dev teknoloji şirketi Samsung, bu konuda birçok haberleri yapılan Apple’dan sonra ikinci büyük şirket olacak gibi görünüyor.

Brezilya Çalışma Bakanlığı, şirketin montaj tesislerinden birinde ülkenin iş yasalarını ihlal ettiği gerekçesi ile Samsung’a dava açtı. En çok şok eden iddialardan biri ise Samsung’un çalışanlarını vardiyalarda 10 saate kadar ayakta ve 15 saat normal çalıştırdığı oldu.

1376578307_samsung.jpg

Brezilya hükümeti Samsung’un 2000 işçisine bu nedenlerden dolayı sağlık sorunları gerçekleştiği gerekçesi ile 100 milyon dolar tazminat davası açtı.

Samsung’a karşı yapılan bu suçlama ilk kez olmuyor. Daha öncede Samsung üretim tesislerinde Çinli işçiler için ciddi emek ihlallerin gerçekleştirildiği gerekçesiyle suçlama olmuştu. Yine burada da işçilerin 12 saat çalıştırıldığı ve hem fiziksel hem de sözlü tacizlerin olduğu iddia edilmişti. Ayrıca şirket kendi memleketi Kore’de de tehlikeli çalışma koşulları nedeniyle bazı davalara maruz kalmıştı.

Samsung bu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, iddialara yönelik inceleme yapılacağını ve Brezilya hükümeti ile anlaşmaya gidileceğini söyledi.