Güncel

Samsung'da düşüş devam ediyor

Samsung'un geçtiğimiz yılı mumla arıyor.

Samsung'da düşüş devam ediyor

Samsung, 2014 yılı üçüncü çeyrek mali sonuçları kamuoyuyla paylaştı. Güney Koreli üretici ikinci çeyrekte kâr miktarında yaşadığı düşüşü 3. çeyrekte de sürdürdü. Samsung’un faaliyet kâr miktarında %57.8 ile %61.8 arasında düşüş yaşadığını gözlendi.

Şirket 2014 yılının üçüncü döneminde yaklaşık olarak 3.8 milyar dolar kâr elde etti. Söz konusu rakam oldukça yüksek bir meblağ olsa da, şirketin bir önceki çeyrekte 7.1 milyar dolar net kâr, geçen yıl üçüncü çeyrekte ise 9.6 milyar dolar kâr elde ettiği hesaba katıldığında, gelir noktasında ciddi bir düşüşün yaşandığı görülüyor.

Samsung’un mobil gelirleri tüm gelirlerin %60’ını oluşturuyor. Galaxy S5’in beklentilerin altında satması, artan pazarlama maliyetleri ve azalan ürün fiyatlarının kâr miktarındaki düşüşte etkili olduğu bildirildi.

Galaxy Note 4’ün önümüzdeki günlerde yaygın şekilde satışa sunulacak olması, Galaxy A serisi modeller ve tatil döneminin başlayacak olması son çeyrekte kârın bir miktar artmasında etkili olması bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.