Güncel

Samsung'da yüzler gülüyor, son iki yılın rekoru kırılacak

Samsung üçüncü çeyrekte rekor kâr bekliyor. Analist tahminleri geçildi.


Güney Koreli üretici 2015 yılı üçüncü çeyrek dönemine ait mali raporunu ekim sonunda resmen açıklayacak, ancak ilk gelen rakamlar Samsung'un gelir noktasında mükemmel bir çeyreği geride bıraktığını gösteriyor.  Samsung tarafından açıklanan ilk rakamlar analist tahminlerinin de üzerinde çıktı. Şirket cephesinden gelen ilk açıklamalara bakıldığında Samsung’un 6.25 milyar dolar kâr elde edeceği yönünde. Samsung geçen yıl aynı döneme göre net kârını % 79,8 artırmayı başarıyor.

İlginizi çekebilir;

Samsung’un iki yıl sonra kâr oranını artırmasının temel nedenlerinden biri Apple’ın iPhone’larda kullandığı Samsung üretimi çipler. Akıllı telefon satışlarında beklenen satış patlaması yaşanmasa da, yarı iletken ve ekran bölümleri Samsung’un elde ettiği rekor kâra ciddi katkı sundu.

Bunun aynı sıra Galaxy Note 5, Galaxy S6 Edge+ ve fiyatlarında önemli oranda indirime gidilen Galaxy S6/S6 Edge Güney Koreli firmanın üçüncü çeyrekte elde ettiği gelire katkı sunan gelişmeler oldu. Son olarak doların küresel pazarlarda yükselişi (Güney Kore para birimi won karşısında yükselişi) de şirketin net kârını katkı sundu. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.