Merakınızdan Faydalanıyorlar
Eğer mailinize sizi heyecanlandıracak veya yasaklanmış bir şeyleri görebileceğinizi iddia eden mailler geliyorsa ya da kısa yoldan zengin olmanın yollarını size vadediyorlarsa dikkat edin. Çünkü sanal hırsızların en çok kullandıkları yollardan biri merakınızdan faydalanmak.

Mesajlardaki Eklere Dikkat
Size gelen bir mesajda bir ek varsa ya da gelen mesajda anlamsızca bir dosya ekliyse, mesaj sahibinden bu dosya veya ekle ilgili bilgi almadan ve araştırmadan asla açmayın. Bu bilgilerinizi çalmaya çalışan korsan bir yazılım olabilir.

Aceleye Getirmeye Çalışıyorsa
Size gelen mail cazip bir fırsat sunuyor ve size belli bir sürede istenilenleri yapmanız gerektiğini dikte ediyorsa şüphelenin. Sanal hırsızların en çok kullandıkları yöntemlerden biri de bu. Sanki bir fırsat veriliyormuş ve acele etmeniz gerekliymiş gibi davranılarak dikkatsizce hareket etmeniz sağlanıyor olabilir.

Korkutarak Dolandırıyorlar
Herhangi bir konuda ceza alacağınız veya suç işlediğiniz şeklinde bir maille insanları korkutan sanal hırsızlar, bu beladan sizi kurtaracaklarını vadederek dolandırmaya çalışabilirler. İnsan korku halinde mantıklı düşünemez. Bunu iyi bilen hırsızlar öyle kurgularla size gelirler ki inanamazsınız. Sizi böyle tehdit eden mesajlara şüpheyle yaklaşın.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.