Sanaldan mobilya satışları artıyor

Mobilya satışları, Ocak ayında geçen seneye göre yüzde 100 arttı.

Sanaldan mobilya satışları artıyor

Mobilya alışverişlerinde 2013'ün ilk çeyreğinde hızlı bir yükselme oldu. Ocak ayında Hizlial.com mobilya satışlarının, geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 100 arttığını belirtti. Hizlial.com’dan yapılan açıklamada, tüketicilerin mobilyada özellikle tamamlayıcı ürünler için internetten alışveriş yapmayı tercih ettiklerini belirtilerek, müşterilerin mobilya seçme konusundaki davranışlarının günümüzde geçmişe göre farklılaştığı vurgulandı. İlerleyen dönemde kişilerin tüm mobilya ihtiyaçlarını internetten karşılayacaklarını öngördükleri ifade edildi.

Genellikle yaz dönemlerinde hızla artan mobilya satışları bu yıl ocak, şubat ve mart aylarında da yükselişe geçti. Özellikle internetten yapılan mobilya alışverişlerinde hızlı bir artış yaşandı. Hizlial.com’un mobilya satışları ocak ayında geçen senenin aynı ayına oranla yüzde 100 arttı. Şubat ve mart ayında ise mobilya satışlarında, geçen yılın aynı aylarına göre yüzde 74 ve yüzde 134’lük artışlar yaşandı.

Hizlial.com’dan yapılan açıklamada, bu hızlı artışla ilgili olarak şunlar vurgulandı: “Yeni evlilerin evlerini tamamlamak amacıyla aldıkları portmanto, ayakkabılık, mutfak ve banyo dolapları oldukça fazla satılıyor. Fiyatların makul, sipariş teslim sürelerinin kısa ve birçok üründe kargo ücretlerinin olmaması ürün satışlarına büyük etki ediyor. Ayrıca ürünlerin güzel ve özgün tasarımlara sahip olması, kurulumlarının basit olması müşterileri ürünlere çeken diğer faktörler.”

Mobilya alışverişinde tüketicilerin alışkanlıkları değişti

Hizlial.com’dan yapılan açıklamada, son tüketicilerin mobilyada özellikle tamamlayıcı ürünler için internetten alışveriş yapmayı tercih ettikleri belirtildi ve günümüzde müşterilerin mobilya seçme konusundaki davranışlarının geçmişe göre farklılaştığı söylendi: “Almayı planladığı ürüne dokunmak, onu görmek isteyen potansiyel mobilya alıcısının internetten alışveriş yapmasını sağlamak oldukça zordu. Ancak günümüzde online tarafta gelişen şartlar mobilya müşterisini de internete çekmiş durumda. Şu an daha çok tamamlayıcı ürün satışlarıyla ilerleyen durumun önümüzdeki yıllarda büyük ölçekli ürünlere yöneleceğini düşünüyoruz. Potansiyel müşterilerin artık yatak odalarını, yemek odalarını, kısacası A dan Z’ye tüm mobilya ihtiyaçlarını online taraftan karşılayacağını öngörüyoruz.”