Güncel

Satoshi Nakamoto'nun 13 yıl önceki çok değerli gönderileri ortaya çıktı!

Bitcoin'in yaratıcısı olarak bilinen Satoshi Nakamoto'nun 13 yıl önce paylaşmış oladuğu, oldukça değerli gönderileri ortaya çıktı!

Satoshi Nakamoto'nun 13 yıl önceki çok değerli gönderileri ortaya çıktı!

Kripto para biriminin anonim kurucusu Satoshi Nakamoto, Bitcoin'i resmi olarak açıklamadan önce, topluluk üyelerinden fikir alırken vizyonunu paylaşmak için Bitcointalk.org forumunu kullandı. Forum, genel olarak blok zinciri, Bitcoin ve kripto para birimleri hakkında tarihi bir anahtar bilgi kaynağıdır.

Satoshi Nakamoto'nun 13 yıl önceki çok değerli gönderileri ortaya çıktı!

Bitcointalk.org gönderileri, Nakamoto'nun varlığın emekleme döneminde benimsenmesiyle ilgili erken endişelerinin yanı sıra, Bitcoin ile ilgili bazı özlemlerini gösteriyor.

Satoshi Nakamoto'nun Bitcointalk hesap verileri. Kaynak: Bitcointalk.org

ARK Investment Management analisti Yassine Elmandjra, Twitter hesabı aracılığıyla Nakamoto ve diğer topluluk üyeleri tarafından on yıldan uzun bir süre önce yapılan değerli gönderilerden bazılarını  örnekledi.

#1 Geleneksel parayla ilgili sorun

İlk paylaşım, Nakamoto'nun geleneksel paranın eksikliklerine bir çözüm olarak yeni protokolü öne sürerek Bitcoin'in gelişiminin arkasındaki motivasyonu detaylandırdığı 11 Şubat 2009'daki  tanıtım yazısından alınmıştır.

Nakamoto'ya göre, geleneksel para biriminin merkez bankaları gibi oyuncuları içeren güveni ihlal etme geçmişi var.

Nakamoto bu paylaşımında; “Geleneksel para birimiyle ilgili temel sorun, onu çalıştırmak için gereken tüm güvendir. Merkez bankasına para biriminin değerini düşürmemesi için güvenilmelidir, ancak fiat para birimlerinin tarihi bu güvenin ihlalleriyle doludur. Bankalara paramızı tutma ve elektronik olarak transfer etme konusunda güvenilmelidir, ancak rezervin çok az bir kısmıyla kredi balonları dalgaları halinde ödünç verirler. Gönderide, mahremiyetimiz konusunda onlara güvenmeli, kimlik hırsızlarının hesaplarımızı tüketmesine izin vermemelerine güvenmeliyiz” sözlerine yer veriyor.

Nakamoto'nun bu görüşü, Bitcoin'in benimsenmesi için itici gücün arkasındaki neden olarak gösterilen kripto savunucuları ile gelişti. Özellikle pandemi sonrasında merkez bankalarının  çeksiz para basabilmesi  de eleştirildi.

#2 Satoshi, Bitcoin logosunu geliştirmeyi üstleniyor

İkinci paylaşım, Nakamoto'nun Bitcoin logosunu geliştirirken topluluğun girdilerini aradığı 26 Şubat 2010 tarihli bir gönderiden. Dışında iki çizgi bulunan bir B sembolü önerisi, yeni ortaya çıkan kripto varlıklarının logolarını etkilerken resmi Bitcoin amblemi haline geldi.

#3 Bitcoin'in kademeli olarak büyümesine izin verme ihtiyacı

Üçüncü paylaşım, Satoshi'nin Bitcoin projesinin emekleme aşamasından itibaren kademeli olarak büyümesine izin verilmesi gerektiği konusunda uyardığı 5 Aralık 2010 tarihli bir gönderiden alındı.

Satoshi bu paylaşımında, “Yazılımın bu süreçte güçlendirilebilmesi için projenin kademeli olarak büyümesi gerekiyor” dedi.

Bitcoin ile ilk ürün satma denemesi

Bir diğer dikkate değer gönderi, bir işlemde Bitcoin'i denemeyi seçen forumdaki bir kullanıcı tarafından yazılmıştır. 24 Ocak 2010'da gönderiyi yapan kullanıcı, o sırada işlem ücretlerini düşüldükten sonra, neredeyse 1 dolara eşdeğer 500 Bitcoin'e bir resim satmayı amaçladı. Özellikle, basın zamanında, aynı miktarda Bitcoin 14,8 milyon doların üzerinde bir değere sahipti.

Kripto pazarının mevcut durumuna dayanarak, Nakamoto'nun buluşunun diğer binlerce kripto para biriminin gelişimine ilham verdiği varsayılabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.