Savunma yöntemleri yok artık dedirten 7 hayvan - Page 1

2. Kendi kemiklerini kıran tüylü kurbağa
Ya her tehdit edildiğinizde, tek savunma yönteminiz olan kemiklerinizi kırıp onları silah olarak kullansaydınız? Orta Afrika'da yaşayan bir tür olan tüylü kurbağa böyle yapıyor. Ayak kemiklerini kırıyor ve düşmanlarından korunmak için onları keskin birer pençe olarak kullanıyor.

Saldırıdan sonra kırılan kemiğe ne olduğu tam bilinmezken, araştırmacılar kasların sakinleştiği bir zamanda kemiklerin yerine kaydığını düşünüyorlar.

Savunma yöntemleri yok artık dedirten 7 hayvan - Page 2

3. Kaburgasını silaha çeviren semender
karada-denizde yaşayıp savunma için kemiklerini kıran tek canlı 'tüylü kurbağa' değil. Bu semenderler saldırıya uğradığında, kaburgalarını uygun bir pozisyonda derilerine doğru ittiriyor ve ortaya keskin bir silah çıkıyor. Yine tüylü kurbağa gibi, her saldırıya uğradıklarında kemiklerini zorlamaları gerekiyor ama bünyeleri buna alışık olacak ki, bu hareket semenderlere çok az veya hiç zarar vermiyor. Viyana Üniversitesi'nden Egon Heiss, semenderler ve genel olarak çoğu karada ve denizde yaşayan diğer canlıların, derilerini onarma gibi sıradışı bir kabiliyetleri olduğunu belirtiyor.

Savunma yöntemleri yok artık dedirten 7 hayvan - Page 3

4. Kendilerini havaya uçuran beyaz karıncalar
Fransız Guyanası'nda bulunan bir çeşit beyaz karınca türü, saldırı altında olduklarında yaşlı işçileri, tüm koloniyi korumak adına canlı bomba olmaya gönderir. Koloniye eskisi gibi yararı olmayan bu yaşlı işçiler, karınlarındaki bezelerin ürettiği zehirli kristallerle dolu patlayıcı ekipmanlarını kuşanıp gelirler. Salya ile karıştığında düşmanın üzerinde patlayan bu zehirli sıvı, düşmanı felç ediyor, yaşlı işçileriyse öldürüyor.

Savunma yöntemleri yok artık dedirten 7 hayvan - Page 4

5. Düşmanlarını sümüğüyle kaplayan balık
Bu tür balıklar, düşmanlarını sümük salgılarıyla kaplaması gibi inanılmaz yararlı becerileri olan yılan balığı şeklindeki deniz canlılarıdır. Saldırıya uğradıklarında, vücut deliklerinden sümüğümsü bir madde salgılarlar ve bu madde suyla karıştığında, düşmanlarını alt eden jelatinli bir yapıştırıcıya dönüşür. Yukarıdaki videoda, bu balığa 14 farklı zamanda köpek balıkları ve diğer büyük balıklar tarafından saldırılıyor ama bahsettiğimiz yeteneği sayesinde hiçbir zarar görmeden yaşamına devam ediyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.