Güncel

Şehrinizde vaka sayısı ne durumda? Sağlık Bakanı Koca açıkladı!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, illerin 100.000 nüfusa göre vaka sayısını gözler önüne seren verileri resmi Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Şehrinizde vaka sayısı ne durumda? Sağlık Bakanı Koca açıkladı!

Ülkemizde ilk koronavirüs vakası ortaya çıkalı tam bir sene oldu. Bildiğiniz üzere Türkiye'deki ilk vaka, geçtiğimiz yılın Mart ayında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. Bu gelişmenin ardından tedbirleri hızla arttıran Türkiye, kapanma dönemine girdi ve belli bir süre sokağa çıkma kısıtlamaları uygulandı. Ayrıca kamu spotları ve siyasi liderlerin uyarıları ile beraber maske, mesafe ve temizlik kurallarına özen gösterilmesi sağlandı. Ancak daha sonraki süreçte ekonomik gerekçelerin de ön plana çıkması ile kapanmanın uzun soluklu bir çözüm olmayacağı anlaşıldı ve Türkiye, kontrollü sosyal yaşam ile tanıştı.

Kontrollü sosyal yaşam teması minimuma indirerek, maske ve mesafeye özen göstererek sosyal yaşamın ilerlemesini esas alan bir kurallar bütününü içeriyordu. Fakat çeşitli grupların bu kurallar bütününe uygun davranmaması, vaka sayısını arttırdı ve Türkiye yeniden tedbirleri arttırmak zorunda kaldı. Bilim Kurulu tavsiyesi ile hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanırken, hafta içleri de akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasına sokağa çıkma yasağı getirildi.

Şehrinizde vaka sayısı ne durumda? Sağlık Bakanı Koca açıkladı!

Yaşanan tüm bu gelişmelerin sonrasında yeniden ancak bu kez çok daha tedbirli bir açılma kararı alındı. Kabine toplantısından kararların iller bazında alınması düşüncesi ortaya çıktı ve iller vaka durumuna göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere 4 renge boyandı. Mavi iller vaka sayısı en düşük yerler iken sarı orta riskli, turuncu yüksek riskli ve kırmızı renk çok yüksek riskli olarak adlandırıldı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ise illerin haftalık 100.000 nüfusa karşılık gelen toplam vaka sayılarını açıklamaya başladı. Koca, 13 Mart ve 19 Mart arasında 100.000 nüfusa göre toplam vaka sayılarını dün akşam saatlerinde resmi Twitter hesabı üzerinden açıkladı. İl il paylaşılan verilere göre en fazla vaka sayısı oransal olarak Sinop (309,06), Samsun (508,97) ve Giresun'da (356,35) ortaya çıktı. Ayrıca Trabzon ve Balıkesir'de de durum pek iç açıcı değil. 

Sağlık Bakanı ise paylaştığı mesajda, "İllerimizde haftalık 100.000 nüfusa karşılık gelen toplam vaka sayısını gösteren insidans haritamızı ekte görebilirsiniz. Normale dönmek elimizde. Bu ancak tedbirle mümkün." ifadelerine yer verdi.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Böyle giderse pek iyi olamayacak ülkenin durumu. On günlük tam kapanma gerekli... kimse tedbir almıyor. Hastalanirsam tedavi edilir kurtulurum diyor. En az ihtimalle de ölürüm diyor toplum bireyleri. Bulaştırma kısmını düşünen yok. Tedbirini al sana bana bulaşmasın deniyor. Kırmızı bölgelerin tam kapanması gerekiyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.