Güncel

Sesten hızlı hava aracı imha edildi!

Sesten hızlı hava aracı "X51" başarısız oldu!


Geçtiğimiz günlerde sizlerle Boeing şirketi tarafından tasarlanan "X-51A Waverider" adlı insansız hava aracının denemesinin yapılacağını duyurmuş, detaylarda deneme sırasında, bir B-52 bombardıman uçağından bırakılmasının ardından ses hızının altı katına eşit olan saatte 5800 kilometre hıza erişecek insansız hava aracının California sahili açıklarına geleceği haberini paylaşmıştık.  ABD'nin sesten 6 kat hızlı gitmesi için geliştirdiği insansız hava aracı, test uçuşunda başarısız oldu.

Yapılan testte "X-51A Waverider" isimli araç kontrolden çıkınca imha edilmek zorunda kaldı.

ABD Hava Kuvvetleri yaptığı açıklamada, süper hızlı insansız jetin, teknik arıza nedeniyle deneme uçuşu başladıktan 30 saniye sonra kontrolden çıktığı söyledi. Aracın "kaybedildiği" söylenen açıklamada, arızanın nedeninin araştırıldığı belirtildi.

1344958207_665x300-copy-kopya.jpg

Amerikan basınının haberlerine göre ise sesten hızlı olacak olan araç, arıza nedeniyle bilinçli olarak Pasifik'in üzerinde imha edildi. Waverider, B-52 uçağıyla başarılı şekilde gerekli işlemler yapılmış ardından başarılı şekilde uçaktan ayrılmıştı. Ancak uçuştan çok kısa süre sonra aracın kontrol mekanizmasında arıza olduğu tespit edildi.

ABD Silahlı Kuvvetleri'nin üçüncü uçuş denemesi olan X-51A tipi süper hızlı hava aracıydı. İkinci denemesinde neredeyse başlayamadan uçuşu sona eren ABD'nin, birinci testi ise ordu tarafından problemli geçmesine rağmen başarılı olarak değerlendirildi.

ABD'nin Boeing şirketiyle işbirliği içerisinde ürettiği Waverider'ın saatte 7000 kilometrenin üzerine çıkması ve bu hızı 300 saniye koruması hedefleniyordu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.