Şiddet gören kadınlar için yardım butonu! - Page 1

Panik butonu”nun üzerinde 3 düğme bulunuyor. Mağdur kişi, tehlike anında, üzerinde ünlem işareti bulunan düğmeye basıyor.

Şiddet gören kadınlar için yardım butonu! - Page 2

Bunun üzerine koordinatları belli olan uyarı, 24 saat takip edilen MOBESE merkezindeki haritaya yansıyor. Ardından emniyet ekipleri, en yakın birimdeki görevlileri, mağdura yönlendiriyor. Mağdur, ekiplerce önce polis merkezine, buradaki işlemlerin ardından ŞÖNİM'e götürülüyor.

Şiddet gören kadınlar için yardım butonu! - Page 3

Butonun üzerinde, biri sesli olarak görüşme yapmak biri de mesaj atmak için tasarlanan 2 düğme daha bulunuyor. Mağdur kişi, konuşacak durumda ise aranıyor ve “ahize” işareti bulunan düğmeye basarak tıpkı cep telefonu ile konuşur gibi emniyet ekipleriyle iletişime geçebiliyor. Eğer konuşamayacak durumda ise mesaj butonuna basarak, durumunu yazılı olarak iletebiliyor. Telefon sinyali de mesaj sinyali de anında MOBESE ekranına düşüyor. Sinyali alan ekipler, mağdura ulaşarak, ŞÖNİM'e götürüyor ve burada gerekli işlemler yapılıyor.

Şiddet gören kadınlar için yardım butonu! - Page 4

Butonlar en fazla 6 aylık süreyle veriliyor. Sürenin bitmesi durumunda ŞÖNİM yetkilileri mağdura ulaşarak, durum değerlendirmesi yapıyor. Tehlikenin devam ettiğine karar verilmesi durumunda yine mahkeme kararıyla bu süre uzatılabiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.