Şifreleme uzmanı araçlar ! - Page 1

AxCrypt

Tıpkı TrueCrypt gibi açık kaynak tabanlı olan AxCrypt, kullanıcısına çok daha kolay bir şifreleme sunuyor zira istenildiği taktirde içerik menüsü üzerinden tüm işlemleri yapmak mümkün. Farenizin sağ tuşu ile yapabileceğiniz şifreleme işlemi, birçok kullanıcı tarafından sadece bu rahatlığı yüzünden bile rağbet görüyor. AES-128 sistemini kullanan program, spesifik dosyaları da rahatlıkla şifrelememize olanak tanıdığı gibi, aynı zamanda dosyaları kolaylıkla silmemize de yardımcı oluyor.

Şifreleme uzmanı araçlar ! - Page 2

KeePass 2

Şifreleme konusunda bir hayli hassas olan programın en büyük özelliği, kullanıcısına sürekli şifre değiştirmeyi zorunlu tutması. Şifre uzmanları tarafından da önerilen bu sistem, KeePass 2 tarafından sekiz karakterden oluşan harf ve rakam kombinasyonları kullanmak şartı da içeriyor. Yapılan şifrelemelerin kendi veri tabanı altında kayıt altında olması ise onu benzeri programlardan ayıran en önemli özelliği. "Master Password" yani sadece program kullanıcısının bildiği bir şifre ile tüm şifrelemeleri korumaya alan KeePass 2, istenildiği taktirde kendisine olan tüm ulaşımı engelleyebiliyor.

Şifreleme uzmanı araçlar ! - Page 3

USB Safeguard

Günümüze baktığımız zaman Dropbox benzeri bulut sunucuların çok revaçta olduğunu görüyoruz. Yine de halen hatırı sayılır miktardaki kullanıcı USB disk kullanıyor. İşte tam bu noktada USB'deki dosyaları şifrelememize olana tanıyan USB Safeguard devreye giriyor. Herhangi bir yükleme gerektirmeyen program, sadece USB belleğin içerisine atılmak suretiyle kullanılabiliyor. En büyük özelliği ise belirlenen deneme sayısından sonra girilen yanlış şifre sonucu USB içerisinde tüm verileri silebiliyor olması.

Şifreleme uzmanı araçlar ! - Page 4

Hotspot Shield

Bazı şifreleme programları sadece bilgisayara birinci elden girmeye çalışan kullanıcılara özel çözümler üretir. Hotspot Shield ise mobil veri şifreleme konusunda iddialı olduğu gibi, son güncellemeleri ile özellikle internet üzerinde de güvenle sörf yapmaya olanak tanıyor. İnternet üzerinden paylaşılan tüm verilere karşı tam bir koruma sağlayan program, her türlü IP adresi üzerinden güvenli bir şekilde internete girmeyi mümkün kılıyor. Sahip olduğu VPN bağlantı ise tıpkı bir şifreleme tüneli gibi çalışıyor ve bu sayede aktarılan tüm verileri kontrol edebiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.