Güncel

Sır gibi saklanan proje ortaya çıktı

2.5 yıldır gizliden yürütülen projenin ayrıntıları belli oldu.


ABD, Çin, AB ve Türkiye'nin yatırımlarına ağırlık verdiği rüzgar projesi için dev bir adımatılıyor. Rüzgar projesi için 121 akademisyen görev alıyor. TAI, İTÜ, TÜBİTAK ve İstanbul Ulaştırma bu proje için birleşti. Bu proje için 50 milyon liralık bütçe ayrıldı. Bu proje ile Milli Rüzgar Enerjisi Sistemi ortaya çıkacak. 

Büyük devletlein yatırımına hızla devam ettiği Rüzgar Enerjisi'ne Türkiye de büyük bütçe ayırdı.  Çalışma ekibi gelecek yıl içinde 500 Kilovat gücündeki enerji sistemi MİLRES'i çalıştırmayı planlamakta.  

3 yıl sonra 2500 kilovatlık büyük proje bitirilecek. Savunma projeleri dışında kalan en büyük proje olarak Cumhuriyet tarihine geçti. Birkaç yıl içinde otomotiv sanayisi kadar Türkiye'ye katkı sağlayacağı düşünülüyor. 2023 yılına kadar sürecek olan yatırımda MİLRES'e 30 milyar dolar yatırılacak. Türkiye en az 7.5 milyar dolarını kendi sağlamayı düşünüyor, gerisini ise yabancı markaların ödemeleriyle yapılacağı düşünülüyor. 

Diğer enerjiler ile ilgili çeşitli tedirginlikler sebebiyle alternatif enerji üretim kaynaklarına yatırım giderek artıyor. İlerleyen yıllarda dünya devi olan ülkeler çalışmalarını daha da hızlandıracağa benziyor. Bu konuda dileriz Türkiye öncü bir devlet olma yolunda ilerler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.