Güncel

Şirketlere web sitesi yapma zorunluluğu kalkıyor!

Küçük şirketlere müjde!

Şirketlere web sitesi yapma zorunluluğu kalkıyor!

Bakanlar kurulundan şirketlerle ilgili  kanunlara yenilikler geliyor. Özellikle küçük şirketlerin durumdan oldukça şikayetçi olduğu bu duruma çözüm getirmek için harekete geçildi. Yabancı ülkeler arasından Almanya ve Fransa gibi ülkelerde olduğu gibi "bağımsız denetim zorunluluğu" kriterlere bağlı olacak.

Şirketler verilen 3 kriterden 2'sine uyan şirketler için bağımsız denetim zorunlu olacak. Kriterler, "Aktif büyüklüğü en az 150 milyon TL olmak, yılda en az 200 milyon TL net satış yapmak ve en az 500 kişi çalkıştırmak" olarak belirtiliyor.

1349104973_httpgraphic2.jpg
En büyük problemlerden biri bağımsız denetimin şirketlere mal olan 4.5 milyar lirasının yaklaşık %85'inin küçük şirketler tarafından ödenecek olmasıydı. Yeni yasa tasarısına göre bankalar, aracı kurumlar, fabrika şirketleri gibi Sermaye Piyasası Kurulu denetimindeki firmalarda kriter aranmayacak. Medya ve enerji şirketlerine denetim zorunlu kılınırken bağımsız denetim zorunluluğu kalktı.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.