Güncel

Skyscanner ''Mükemmel Uçuş''un Formülünü Buldu

Mükemmel bir uçuş deneyimi yaşamak için uygun fiyata seyahat etmek mi yeterlidir yoksa rahat bir yolculuk geçirmek mi gereklidir?

Skyscanner ''Mükemmel Uçuş''un Formülünü Buldu

İnternet sitesiyle olduğu kadar uygulamalarıyla da seyahatseverlerin hayatını kolaylaştıran ve en hesaplı alternatifleri sunan uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner, 2000 uluslararası seyahatseverin uçuş tercihleri üzerine yaptığı anket ile mükemmel uçuş deneyimini araştırdı. Sheffield Üniversitesi Soyut Matematik Kürsüsü Kıdemli Öğretim Üyesi Dr. Eugenia Cheng, matematik bilimini ve araştırma sonuçlarını kullanarak mükemmel uçuşun formülünü oluşturdu.

İşte mükemmel uçuşun formülü:

Mükemmel uçuşun formülü, seyahatseverlerin uçak rezervasyonu yaparken en çok önem verdiği üç faktörü temel alıyor. Formüle göre sabah saatlerinde gerçekleşen, planlanan saatte kalkan ve koltuk aralığının 10o santimetreye yakın olduğu uçuşlar mükemmel olarak tanımlanabiliyor*. Seyahatseverler, bu üç temel faktörü kullanarak uçuş deneyimlerinin ne kadar mükemmel olduğunu Skyscanner’ın hazırladığı formül ile kolayca hesaplayabiliyor.

S = Uçak Kalkış Saati

Seyahatseverlerin %44’ü uçak kalkış saatinin mükemmel uçuş için en önemli etken olduğunu düşünüyor. Anket katılımcılarının %52’si uçak yolculuğu için en uygun zamanın sabah saatleri olduğunu belirtirken, %27’si ise gece uçmayı tercih ettiğini söylüyor. “Mükemmel Uçuş” formülü ile yapılan hesaplamalarda sabah saatlerinde gerçekleşen uçuşlara 10 puan, gece gerçekleştirilen uçuşlara 5 puan ve öğleden sonraki uçuşlara ise 3 puan veriliyor.

K = Koltuk Aralığı

Uçakta seyahat ederken koltuk aralıkları ne kadar geniş olursa seyahatseverler o kadar rahat yolculuk ediyor. Skyscanner araştırmasıyla bu noktanın altını bir kez daha çiziyor. Anket katılımcılarının %61'i koltuk aralığının iyi bir uçuş deneyimi için en önemli kriter olduğunu düşünüyor. Mükemmel Uçuş formülü ile yapılan hesaplamalarda koltuk aralıklarının inç (1 inç = 2,54 cm) biriminden rakamla yazılması gerekiyor.

D = Dakiklik

Uçuşlarınızda rötar yaşamak istemiyor ve havaalanlarında beklemekten hoşlanmıyor musunuz? Skyscanner tarafından yapılan araştırmaya göre, seyahatseverlerin yaklaşık %38'i mükemmel bir uçuş için kalkışın zamanında gerçekleşmesinin en önemli faktör olduğunu düşünüyor. Tarifelere uyan ve rötar yapmayan bir uçuş bulma şansını artırmak isteyen seyahatseverler, Flightstats’ı ziyaret ederek en iyi performans gösteren ve dünya çapında en az rötar yapan havayolu şirketlerini bulabiliyor. Mükemmel Uçuş formülü ile yapılan hesaplamalarda havayollarının Flightstats’da yer alan zamanında (on-time) uçuş skorlarının rakamla yazılması yeterli oluyor.

Mükemmel uçuşu oluşturan üç temel kritere ek olarak seyahat deneyimini etkileyen birkaç faktör daha bulunuyor. Yiyecek ve içecek sunumunun iyi olması, rahat koltuklar, türbülans yaşanmaması ve pencereden dışarıyı seyredebilme olanağı bu faktörlerden bazıları.

Mükemmel uçuş deneyimini etkileyen faktörler:

 • Koltuk aralığının geniş olması ( %61)
 • İyi yiyecek ve içecek hizmetinin sunulması (%48)
 • Türbülansız uçuş deneyimi ( %44)
 • Yandaki koltuğun boş olması ( %33)
 • Uygun bilet fiyatları ( %30)
 1. Pencereden güzel manzara seyredebilme olanağı (%24)

Mükemmel Uçuşun Formülü

Formül sonucunda çıkan puanlar 1 ile 10 arasında değişmektedir.

 • Uçak Kalkış Saati: S
 • Koltuk Aralığı: K
 • Dakiklik: D 

Mükemmel uçuşu hesaplamak için gerekli olan puanlar:

 • Uçak Kalkış Saati (S): 1 ile 10 arası puan: Sabah 10 puan, Gece 5 puan, Öğleden sonra 3 puan
 • Koltuk Aralığı( K): 30 inç – 40 inç
 • Dakiklik (D): 1’den 100’e kadar yüzde oranı ( Flightstats’e göre)
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.