Güncel

SMS 25 yaşında!

SMS, 25. yaşını kutluyor. İlk SMS, 25 yıl önce 2 Aralık 1992'de gönderildi.


İlk SMS, 02 Aralık 1992'de Vodafone'da çalışan mühendis Neil Papworth tarafından gönderildi. İlginç bir şekilde, ilk SMS bir bilgisayardan gönderildi ve içeriği Mutlu Noeller'di. İletilen kişi ise o dönemin Vodafone yöneticisi Richard Jarvis. Nokia, 1993 yılında bir telefon piyasaya sürdü.

1999'da, ilk emoji Japonya'da yaratıldı. O dönemdem bu yana geçen yıllarda, mesajlaşmanın popülerliği katlanarak arttı. WhatsApp ve iMessage geldiğinden beriyse SMS eski popülerliğini kaybetti. Ancak 2000'lerin başında, başkalarıyla iletişim kurmanın yolu buydu.

1512387691_sms-marketing.png

Papworth, yolladığı SMS hakkında şunları söylüyor: 1992'de bunun ne kadar ilginç bir hale geleceği hakkında hiçbir fikrim yoktu. SMS'in milyonlarca kişi tarafından kullanılan emoji ve mesajlaşma uygulamalarına neden olacağı söyleniyordu. Kısa süre önce çocuklarımıza ilk kısa mesaj metninş gönderdiğimi söyledim. Geri dönüp baktığımda, gönderdiğim Noel mesajının mobil tarihte önemli bir anı olduğunu görmek daha net. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.