Soğuk duş mu, sıcak duş mu? Hangisi daha sağlıklı? - Page 1

İnsanların günlük hayatlarında yaptığı her konuda olduğu gibi, bilim insanları bu konuyu da inceleyerek soğuk duşun mu, yoksa sıcak duşun mu vücudumuz için daha iyi olduğu sorusunu cevaplamaya çalıştı.

Soğuk duş mu, sıcak duş mu? Hangisi daha sağlıklı? - Page 2

Sıcak duşun artılarıGenelde ercih edilen duş seçeneği sıcak olacaktır. 2018 yılında Su Dağıtım Sistemi Analizi ve Su Endüstrisinde Bilişim ve Kontrol Uluslararası Ortak Konferansı’nda sunulan bir analize göre, duş söz konusu olduğunda çoğumuz suyun ortalamada 40 ve 41 santigrat derece aralığında olmasını tercih ediyoruz.

Soğuk duş mu, sıcak duş mu? Hangisi daha sağlıklı? - Page 3

Sıcak duşun rahatlatıcı etkisini görüyoruz. Sıcak bir duş, vücut gerginliğini ve yorgunluğu azaltırken uyumamızı da kolaylaştırabiliyor. Ayrıca sıcak su kan dolaşımını da arttırıyor. Yapılan araştırmalar, sıcak suda durmanın damarları genişlettiğini ve damar sertliğini iyileştirdiğini gösteriyor.

Soğuk duş mu, sıcak duş mu? Hangisi daha sağlıklı? - Page 4

Sıcak duşun eksileriTabii ki artıları olduğu kadar da sıcak duşun dezavantajları da bulunuyor. Dezavantajların arasında derinin doğal yağlarını kaybetmesi nedeniyle kuruması, kaşınması ve en sonunda egzama gelişmesi de bulunuyor. Benzer bir şekilde doğal yağlarından arınan saçlar da daha kuru oluyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.