Güncel

Son dakika! Merkez Bankası dövize 5. kez müdahele etti!

Doların rekor seviyeye yükselmesiyle Merkez Bankası dövize yeniden müdahale etti. 5. kez gelen müdahalenin ardından dolar 17 seviyelerinden düştü.

Son dakika! Merkez Bankası dövize 5. kez müdahele etti!

Merkez Bankası dövize beşinci kez doğrudan müdahale etti. Resmi olarak yapılan açıklamada "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Dolar kurundaki çalkantılara direkt olarak müdahale elen Merkez Bankası beşinci bir müdahale daha gerçekleştirdi. Dün açıklanan 100 paun faiz indiriminin ardından bir döviz müdahelesi gerçekleşti. Dolar kurundaki çalkantılar son hız devam ederken bugün itibarıyla dolar rekor seviyeye ulaştı. Güne 16 TL değerinde başlayan dolar şu anda en yükse seviyede 16,87 bile gördü.

Merkez Bankası dövize 5. kez müdahele etti!

merkez bankası

Merkez Bankası'nın bu kararı dün açıklana yüz puan faiz indiriminden sonra geliyor. Faizin indirilmesiyle dolar kurunda çalkantıların devam etmesi paralel olarak sürüyor. Enflasyonun etkilerinin ise yeni yılda daha fazla hissedilmesi bekliyor.

Dün açıklanan asgari ücret ve Merkez Bankası faiz indirimi kararından sonra benzine bir zam daha yapılmıştı. 50 kuruşun üzerinde gelen zam ile benzinin litresi 11 TL civarında seyrediyor. Dolarda yaşanan çalkantılar her şeyin fiyatına yansımış durumda. Ekonomideki durum yabancı basın medyasında "Türkler ekmek alamıyor. Fırınlar ekmek yapamıyor" şeklinde yankı bulmuştu. Doların bugün rekor kırmasıyla Merkez Bankası yeniden dolara müdahale etti.

Enflasyon oranının ise yüzde otuz civarında seyretmesi bekleniyor. Dün açıklanan bilgilere göre ise en düşük asgari ücret 4250 TL olacak.

Yorumlar
sefser
bunlar bu kafayla gitmeye devam ederse dolar yil sonu 20 subat mart gibi 23tl olur. mudahale degil akil. Bunlar bir ara AKIL insanlar diye sanatcilari toplamislardi onlari cagirip ankaraya yollasak mi?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.