Güncel

Sonu Gelmeyen Okyanus (video)

Videonun oluşturulması için, bilim adamları okyanusların hareketine dayanan rakamsal modeller kullandı.

Sonu Gelmeyen Okyanus (video)

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), okyanusların Dünya'nın yüzeyinde nasıl kıvrıldığını ve dönerek hareket ettiğini gösteren animasyon videosu hazırladı. Videoya Sonu Gelmeyen Okyanus adı verildi. Oluşturulması için, bilim adamları okyanusların hareketine dayanan rakamsal modeller kullandı.

NASA'nın Califronia Teknoloji Enstitüsü'ndeki İtiş Gücü Laboratuarından Dimitris Menemenlis, videoyu hazırladı. Videoyu hazırlarken modele kıvrımlı hareketlerini kazandırmak ve sonuçları geliştirebilmek için uydular tarafından elde edilen deniz yüzeyinin yüksekliği gibi verileri kullandıklarını söyledi.

1334646892_okyanuslarin-sema-gosterisini-cektilerhaber215559.jpg

Ayrıca, NASA'nın Dünya'nın yörüngesinde gezinen uyduları tarafından kaydedilen okyanusların sıcaklığı, su yoğunluğunun hareketinden kaynaklanan yerçekimsel güçteki değişimler ve suyun üzerinde dalgalar oluşturan rüzgar gerilmesi gibi verilerde video hazırlanırken kullanıldı.

Gölgeli mavi arka plan derinliği temsil ediyor ve akışkan beyaz çizgiler ise akımları temsil ediyor. Koyu renk arka plan ise derinliği gösteriyor.

Rüya görüntü 2005 Haziran ayı ve 2007 Aralık ayları arasında  alınan görüntüler ile düzenlenmiş.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.