Güncel

Sonunda: Abonelikler internetten iptal edilebilecek

Beklenen oldu ve Resmi Gazete'de yayımlanan yeni bir torba kanun ile birlikte abonelik sözleşmelerinin dijital ortamda iptal edilmesinin önü açıldı.

Sonunda: Abonelikler internetten iptal edilebilecek

Bugüne kadar telefondan televizyon hizmetlerine kadar birçok işlem dijital ortamda başlatılabilirken iptal işlemi ne yazık ki fiziksel olarak yapılması gereken bir işlemdi. Birçok kullanıcıyı canından bezdiren ve 'faks çekmeye' kadar giden anlamsız zorunluluklar gerektiren bu durum koronavirüs süreci ile dijitale taşındı. Birçok kullanıcının evinden çıkamaması ya da abone merkezlerine gidememesi ile sektörde talep edilen dijital ortamda abonelik iptali sonunda hayata geçti. Bu aboneliklerin başında dijital televizyon platformları ve GSM abonelikleri bulunuyor. 

Sonunda: Abonelikler internetten iptal edilebilecek

Büyük şirketlerin kullanıcıyı yokuşa sürmek için kullandıkları iptal işlemi artık internet ve dijital ortamlarda yapılabilecek. Resmi Gazete'de yayımlanan ve yürürlüğe giren yeni torba yasa düzenlemesi sayesinde abonelik iptali de elektronik ortamda yapılabilecek. Elektronik Haberleşme Kanunu'nunda yapılan değişikliklerle elektronik ortamlarda yapılacak sözleşmelerde başvuru sahibinin kimliğinin doğrulanabilmesi için kurum tarafından yöntem belirlenebilecek.

Alınan karar ile telefon aboneliklerinden Digiturk gibi televizyon aboneliklerine kadar birçok işlemin iptali dijital ortamda yapılabilecek. 

Yapılan değişiklikler bankacılıktaki sözleşmelerin de dijital ortama taşınmasını sağlıyor. Birçok düzenleme içeren yeni torba kanun ile ilgili detayları Resmi Gazete'nin 26 Haziran 2020 sayısında görebilirsiniz.

Yorumlar
Vatandaş
Abone yapmak için arıyorlar, rahatsız oluyoruz.Bunu nasıl önleyebiliriz?
Cevapla
Serbey
Her marka telefonda bulunan kişilerdeki "Kara Listeye Ekle" diye özellik var.Aranmasını istemediğiniz numaranın üzerine uzun basınca sağ altta lara listeye ekle ye basınca aynı numaradan bir daha aranmazsınız.
Bahri
İyide bu zaten vardı. Ben digitürk üde dsmart ı da telefonla iptal ettirdim. Sadece cihazı ve parçalarını elden mağazasına teslim ettim ve bitti. Aynı şekilde ttnet ide iptal ettim. Modem bende kaldı.
Cevapla
gökhan kırdag
sözde digiturk gibi abonelikleri.internetten iptal ettirebileceklermiş.miş.miş.ya milleti alakbullak ettiniz.iptal ettirmek için şeyimiz patladı..
Cevapla
okan
super olmuş
Cevapla
MUSTAFA SEVİŞ
VATANDAŞI YABANCI KURUMLARA MAYMUN ETTİNİZ.ŞİMDİ GÜNAH MI ÇIKARTIYORSUNUZ..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.