Güncel

Sony, kamera sensörü sektöründe birçok firmayı geride bırakıyor!

Sony, Çin pazarına yönelik kamera sensörleri üretimini genişletmeyi amaçlıyor.

Sony, kamera sensörü sektöründe birçok firmayı geride bırakıyor!

Japon teknoloji şirketi Sony, rakiplerinden akıllı telefon satışları noktasında önde olamasa da mobil kamera sağlayıcısı olarak önde bununan bir firma. Bu alanda yatırımlarına devam eden şirketin Çin'in akıllı telefon pazarına daha çok önem vermeyi planlıyor.

2015 mali yılı sonuçlarında sadece fotosel kameralar satışından 804 milyon dolar kazanmayı amaçlıyor. Geçen yıla göre satış hacmini artırmak amacıyla şirket bu alanda geçtiğimiz Şubat ayında dolar yatırım yaptığını duyurdu ve bu yıl içinde şirket ek olarak bu alana 362 milyon dolar tahsis etmeyi düşündüğünü bildirdi.

1433969705_img20150610234904.jpg

Sony, şuan Apple'ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinden yaklaşık 20 dolar kamera başı ücret alıyor. Aynı zamanda şirket yeni iPhone 6S ve iPhone 6S Plus kamera sensörleri içinde tedarikçi olacak. Apple Sony'nin en büyük müşterisi olmasına rağmen, diğer dev firmalara da kamera satışı gerçekleşteriyor. Bu firmalardan biri olan Samsung, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge ve Galaxy Note 4 olmak üzere tüm üst cihazlarda kendi sensörlerinin yanı sıra Sony'nin kamera sensörlerini kullanmasıyla biliniyor.

Hal böyle olunca Sony artık Çinli üreticiler ilede aktif görüşmelerini sürdürmeye başladı. Xaomi gibi Çinli firmalar Sony sensörlerini bazı üst seviye cihazlarda halihazırda kullanıyor. Ancak Sony'nin Çinli şirketlerin talebini karşılamak için üretim kapasitesini artırmak niyetinde olduğu ve bu yönde çalışmalara başladığı söyleniyor.

Daha önceki verilerde Sony'nin görüntü sensörleri pazarının yaklaşık 40.3%'ünü kontrol altına aldığı belirtilmişti. Ancak yeni gelişmelerle birlikte istatistikler kamera sensörleri üretimi noktasında şirketin %50'nin üzerinde bir pazar payına sahip olabileceğini öngörüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.