Güncel

Sophia'nın parçaları kayboldu!

3 günlük özel bir ziyaret için Etiyopya'da bulunan robot Sophia, parçaları kabyolduğu için Etiyopya Başbakanı ile yapması planlanan yemeğe katılamadı

Sophia'nın parçaları kayboldu!

Vatandaşlık alan ilk robot olan Sophia, 3 günlük bir ziyaret için Etiyopya'ya giderken Frankfurt Havalimanı'nda bazı parçalarının kaybolması nedeniyle Başbakan Abiy Ahmed ile akşam yemeğine katılamadı. 2016'da Suudi Arabistan'dan vatandaşlık alarak tarihe geçen robot Sophia'nın Ulusal Müze'de vereceği konferans da iptal edildi. Robot bu konferansta Etiyopya'nın resmi dili Amharca konuşacaktı.

BBC'de yer alan habere göre, parçalarının bulunduğu bavulun kaybolmasına rağmen robotun başkent Addis Ababa'ya geldiği ve Uluslararası MCIT Fuarı'na katılmasının planlandığı belirtiliyor. ABD'li oyuncu Audrey Hepburn'e benzetilerek yapılan, yapay zeka çalışmalarının son ürünü olan Sophia, İngilizce dışında şimdilik sadece Amharca konuşabiliyor.

Suudi Arabistan, 25 Ekim 2016'da Riyad'da düzenlenen Geleceğin Yatırım Girişimleri adlı etkinlikte Sophia'ya vatandaşlık verildiğini duyurmuştu.Suudi Arabistan'ın bu hamlesi sonrası Sophia dünyanın vatandaşlık verilen ilk robotu ünvanını almıştı.

Sophia'a Türkiye'ye de geldi


Türkiye'ye de gelen ve özel bir etkinlik kapsamında konuşmacı olan robot Sophia, Türkiye'de de büyük ilgi görmüştü. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı da kutlayan Sophia, bir bankanın reklam filminde de oynamıştı.

Yorumlar
İbo
Uygulamaniz reklam panosu gibi nedir bu kadar reklam yaaaaa:(
Cevapla
Yorumcu
sophia bu dünya senin parçalarını çalmakla kalmayıp seni komple çalip evine hizmetçi yapmaya çalişirlar 😁
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.