Dünyanın önde gelen haber kaynaklarından Associated Press’in (AP) Twitter hesabı hack’lendi ve hesaptan ABD Başkanı Barack Obama’nın yaralandığı bilgisi verilince ABD borsalarında kısa sürede önemli finansal kayıplar yaşandı. Twitter’daki küçük sayılabilecek bir saldırı, kısa sürede gerçek hayatta milyonlarca dolarlık etki ve kamuoyunda panik yaşattı.

Dijital hayatın güvenliği konusunda uzman olan Trend Micro, neden sosyal medya hesaplarının neden ele geçirildiğini ve nasıl korunması gerektiğini söylüyor. İşte Trend Micro uzmanlarının önerileri...

Yaşanan olaylar sonucunda dünya çapında şifre güvenliği konusunda yeterli bilincin yerleşmediği görülüyor. Genellikle kullanıcıların kolay şifre kullandıkları görülüyor.

Ancak ne kadar karmaşık kullaınılırsa kullanılsın, saldırganların sosyal mühendislik hamlelerine kanmak da hesapların ele geçirilmesine yol açıyor. Twitter üzerinden alınan 'Doğrudan Mesajlar' vasıtasıyla zararlı bağlantılara tıklayan kullanıcılar, gittikleri web sitesinde şifrelerini kaybedebiliyorlar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.