3. Kaliforniya altın ayısı
Kaliforniya altın ayısı tıpkı Japon nehir samuru gibi bölgesinde yüksek itibar görmüş ve görüldüğü bölgenin ismi verilmiş. Kahverengi ayıların bu alt türleri olan altın ayıları, Kaliforniya eyaletinin resmi bayrağında da kendine yer bulmuş. Aynı zamandaki Kaliforniya eyaletindeki spor takımlarının maskotu olarak da kullanılmış. Ancak kendisine verilen tüm bu itibara rağmen yaşayan son Kaliforniya altın ayısı 1922'de vurularak öldürülmüş.

4. Japon nehir samuru
2012 yılında Japon Çevre Bakanlığı, Japon nehir samurunun soyunun tükendiğini açıkladı. Japon nehir samurunun soyunun tükenme nedeni olarak aşırı avlanma ve insanların habitata verdiği zarar gösteriliyor. Son Japon nehir samuru 1979 tarihinde görülmüş. Daha sonra bu türün izine rastlamak için bir dolu girişimde bulunulsa da, 28 Ağustos 2012'de Japon hükümetinin yaptığı açıklama ümitlerin resmi olarak tükendiğini gösterdi.

5. Avrupa bizonu
Avrupa bizonları aslında resmi olarak ineklerin orijinali. Bu canlılar, günümüzdeki sığırların daha büyük boyutta olan atalarıydı. Bu bizonların ilk örnekleri 2 milyon yıl önce buzul çağına dayanmakta ve ilk olarak onbin sene önce evcilleştirilmişler. Bir zamanlar dünyanın her bölgesinde bulunan bu bizonlar, 1200'lü yıllardan itibaren sadece Orta ve Doğu Avrupa'da görülür olmuşlar. Son Avrupa bizonu Polonya hayvanat bahçesinde 1627 yılında ölmüş.

6. Altın kara kurbağası
Bu güzel anfibiyanların dünya üzerinden yok olmaları çok yakın zamana dayanıyor. Aslında keşfedilişleri de sadece 50 yıl önce, 1966 yılında gerçekleşmiş. Bu kurbağaları keşfeden sürüngen hayvanlar bilgini Jay Savage, bu canlıyı gördüğünde gerçek olduğuna inanmamış ve birisinin klasik bir kurbağayı bu renge boyadığını sanmış. Keşfinden 20 yıl sonra yaklaşık 1500 altın kara kurbağası görülmüş. Ardından aniden ve tamamen yok olmuşlar. 1989'dan beri tek bir altın kurbağa görülmemiş. Bunun nedeni olarak iklim değişikliğinden şüpheleniliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.