Güncel

SpaceX acil durum kaçış sistemini test etti

Uzaya roket gönderen SpaceX şirketi astronotlu uçuşlara başlamak için gerekli olan acil durum kaçış sistemini başarı ile test etti.

SpaceX acil durum kaçış sistemini test etti

Halen Uluslararası Uzay İstasyonu'na malzeme nakli için kullanılan SpaceX roketleri şimdilik insanlı uçuşlar yapmıyor. Ancak önümüzdeki dönemde astronotlu uçuşlar yapmaya hazırlanan SpaceX bu işlem için gerekli olan acil durum kaçış sistemini test etti.

SpaceX acil durum kaçış sistemini test etti

Space.com'un haberine göre SpaceX Pazar günü yerel saat ile Florida'nın Cape Canaveral Uzay Üssü'nden Dragon mekiğini uzaya gönderdi. Dragon kargo mekiği ile fırlatılan Falcon 9 roketi kalkış anında acil durumlarda astronotların mekiği terk etmesini sağlayan acil kaçış sistemini test etmek için patlatıldı. Başarı ile gerçekleşen test sonucunda Dragon mekiği Atlantik Okyanusu'nda daha önce belirlenen bir noktaya düştü.

SpaceX'in astronotlu uçuşlara ne zaman başlayacağı şimdilik belli değil. Ama beklentiler söz konusu uçuşların yılın ilk yarısında başlayacağı yönünde.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.