Güncel

SpaceX hakkında inanılmaz iddia! Casusluk?

SpaceX yakında ABD hükümetinin en yüksek öncelikli uydu görevlerinden bazılarını üstlenebilir.

SpaceX hakkında inanılmaz iddia! Casusluk?

Bloomberg, Space Force'un SpaceX'i yeniden kullanılabilir güçlendiricilerle donatılmış Falcon Heavy roketlerini kullanarak çok gizli casus uyduları fırlatmak için sertifikalandırdığını bildirdi.

Hareket, SpaceX'e elbette daha yüksek profilli hükümet misyonları veriyor, ancak aynı zamanda bu uyduları yörüngeye taşıma maliyetlerini azaltarak federal paradan tasarruf etmeyi vaat ediyor. Uzay Sistemleri Komutanlığı'nın Falcon şefi Walter Lauderdale, Uzay Kuvvetleri'nin yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketlerini kullanarak GPS görevleri için şimdiden 64 milyon doların üzerinde tasarruf sağladığını söyledi.

SpaceX hakkında inanılmaz iddia! Casusluk?

The Space Force, sertifikayı Haziran ayında yayınladı, ancak şu ana kadar onayı açıklamadı. SpaceX, Falcon 9 roketlerinde casus uydular taşıyabilir, ancak daha ağır yükler için gereken güce her zaman sahip olmayabilirler. İlk Falcon Heavy tabanlı fırlatmanın, SpaceX'in bir Ulusal Keşif Ofisi uydusu teslim edeceği Ekim ve Aralık ayları arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu, rakip roket üreticilerine geçici de olsa önemli bir darbeyi temsil edebilir. Boeing ve Lockheed-Martin ortak girişimi United Launch Alliance, Vulcan roketinin Blue Origin motorlarını kullanan bir versiyonu için hala benzer bir onay almadı. Hava Kuvvetleri yetkilileri hala 2025 ila 2027 mali yılı için planlanan 39 ulusal güvenlik lansmanına yönelik yaklaşımı gözden geçiriyorlar. SpaceX'in aksi takdirde ULA'ya gidecek işleri kazanması garanti değil, ancak daha önceki sertifikaları herhangi bir kararı etkileyebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.