Güncel

Spotify: 'Apple rekabet istemiyor!'

Apple ve Spotify arasındaki gerginlik büyüyor!


Geçmiş zamanlarda Apple Music ile müzik uygulamaları ile rekabete giren Apple, Spotify’ın iOS üzerindeki yeni sürümünü onaylamadı. Bunun üzerine Spotify, Apple avukatlarına bir mektup göndererek bunun hem Apple hem de Spotify müşterilerine zarar verebileceğini yazdı. Yazının devamında ise gerekçe olarak "iş modeli kuralları" gösterilirse Spotify’ın da kendi yeni uygulamasını, yani güncellemesini, Apple pazarından çekeceği söyleniyor.

Mektubun sonlarına doğru da indiğimizde ise son bölümünü Spotify genel avukatı Gutierrez’in yazdığı söyleniyor. Yazdıklarına baktığımızda ise "Apple’ın Müzik için rakebette, iOS üzerinde Spotify’ın rekabet gücünü azaltma ve rekabetin dışında bırakma şeklindeki rahatsız edici davranışı devam ediyor. Apple rakiplerine zarar vermek için App Store onay sürecini bir silah gibi kullanırken seyirci kalamayız." diyerek sessiz kalmayacaklarını ve rekabette hala olduklarını gösteriyor.

Apple’ın yaptığı hamlelere de baktığımızda ise geçen sonbaharda tekrarlanan 3 aylık abonelik 0.99 TL olayını bu ay bir kez daha yapmak isteyen Spotify’a Apple’dan izin çıkmamış ve Apple o reklamları kaldırmış. Gutierrez’in dediğine göre bu büyük darbe üzerine ise kampanyanın Apple kullanıcıları için bittiğini söylemek zorunda kalmışlar. Ancak görünen o ki Apple’ın, Apple Music kullanıcısını arttırmak için yaptığı onca darbeye rağmen hala Spotify’ı engelleyememiş olması ise ayrı bir gerçek. Mart ayındaki verilere göre Spotify 30 milyon Premium aboneye sahipken; Apple Music 15 milyon paralı aboneye sahip olmuştu. Yani anlaşılan o ki bu rekabette ilk giren Spotify rekabette bir süre daha lider olması içten bile değil ama Apple’ın bu “İş Modeli Kuralları”na bakılırsa iOS açısından Spotify Krallığı’nın sonu yakın gözüküyor.

Kaynak

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.