Spotify artık Google'a komisyon ödemeyecek

İlk olarak The Verge tarafından rapor edilen ve devam eden Epic ile Google davasındaki yeni ifadeye göre Spotify, Google ile, insanlar Android'de müzik akışı hizmetinin kendi ödeme sistemini kullanarak aboneliklere kaydolduğunda Google'a komisyon ödememesine olanak sağlayan özel bir anlaşma yaptı.

Spotify artık Google'a komisyon ödemeyecek

Aynı anlaşmanın bir parçası olarak Spotify, kullanıcıların hizmete Google aracılığıyla kaydolması durumunda Google'a yalnızca %4 komisyon ödedi; bu, Google Play Store üzerinden yapılan abonelikler için genellikle %15 ödeyen diğer uygulamaların çoğundan çok daha az.

Spotify başlangıçta Google ve Apple'a karşı mücadelesinde Epic'i destekledi. Ancak 2022'de şirket, Google'a daha az kesinti verilmesi karşılığında Android uygulamalarının kendi ödeme sistemlerini kullanmasına olanak tanıyan Kullanıcı Seçimi Faturalandırma adlı bir Google programını kullanmaya başladı. Mahkemede ortaya çıkan özel anlaşma, Google'ın Spotify gibi popüler uygulamalar için daha da fazla istisna uygulamaya istekli olduğunu gösteriyor.

Spotify artık Google'a komisyon ödemeyecek

Son birkaç günde Google'ın oldukça büyük ticari sırları ortaya çıktı. Geçtiğimiz hafta, o zamandan bu yana tamamlanan ayrı bir rekabet davasında şirket adına ifade veren bir ekonomi profesörü, Google'ın, Apple'ın Safari tarayıcısı üzerinden elde ettiği tüm reklam gelirinin %36’sını Apple'a ödediğini ortaya çıkardı.

The Verge ayrıca bu ayın başlarında Google'ın bir başka popüler yayın hizmeti olan Netflix'e özel bir anlaşma sunduğunu da bildirdi. Google %10’luk indirimli komisyon teklif etti ancak Netflix bunu geri çevirdi ve bunun yerine kullanıcılara doğrudan Android uygulaması üzerinden Netflix'e kaydolmanın bir yolunu sunmamayı tercih etti.