3- YING/YANG
Star Wars filmleri bir Tanrı’nın ya da Tanrıların ya da bir dinin ötesindedir. Sadece “Güç” vardır. Jedi ve Sith, bu gücü kendi amaçları doğrultusunda kullanmasını iyi bilir. Jedi şövalyeleri "iyi"yi, Sith lordları ise "kötü"yü temsil eder ama filmlerin asıl ilgilendiği, bir "iyi"nin zaman içinde "kötü"ye dönüşmesidir. Bu, hikayenin ana damarıdır.

4- SEÇİLMİŞ KİŞİ: ANAKIN SKYWALKER/DARTH VADER

Serinin büyük bölümü, onun yolculuğunun hikayesine dayanır. Seçilmiş kişidir. Jedi tarafından keşfedilir, eğitilir. Usta ve yürekli bir savaşçı olur. Ama sonra ruhunu kötülük kaplar. Dönemin idaresindeki en güçlü figür ve aslında bir Sith olan Palpatine tarafından kışkırtılır. Karanlık tarafa geçer. Anakin olarak doğduğu evrene bir Sith lordunun ismiyle, Darth Vader olarak hükmetmek ister. Aşkı için intikam almak isteyen, bunun için de Jedi içindeki “çürümüşlüğü” gerekçe gösteren bir kayıptır aslında. Onun bu hüzünlü dönüşümü, bütün serinin kalbini oluşturur. Akla şu söz gelir: “Hepimizin içinde kötülük var, önemli olan onunla ne yaptığımız”.

5- AŞK: BÜTÜN EVRENİN KADERİNİ DEĞİŞTİREBİLİR

Anakin’in dönüşümünde kilit rolü aşk üstlenir. Genç Jedi şövalyesinin Padme’ye olan aşkı büyüktür. Ama zamanla Padme’nin kendisinden uzaklaşmaya başladığını fark eder. Genç kadın uzaklaşır çünkü Palpatine’in etkisinde kalan Anakin’in kötülüğe yaklaştığını görmüştür. Anakin ise sevdiği kadını kaybetmeye başlamasının ardında, ustası Obi-Wan Kenobi’yi görür. Bu da yetmezmiş gibi, Padme’nin hayatını kurtarabilmek için Sith’in yani gücün karanlık tarafının yardımına ihtiyaç duyar. Sonuçta seçilmiş kişi, yani Sith’in artan gücüne karşı "denge"yi sağlayacak olan Anakin, taraf değiştirir. Seçilmiş olan, savaşmak için seçildiği şeyin kendisi haline gelir. Bunu sadece aşk yapmaz elbette. Ama aşk üzerine düşünceler, sadece bireyi değil, özellikle 3. film “Revenge of the Sith”te gördüğümüz üzere bütün evrenin kaderini değiştirebilir.

6- İNTİKAM TEMASI HER ZAMAN İŞLER

Anakin artık gücün karşı tarafına geçmiştir. Ama Obi-Wan Kenobi’yle girdiği savaşta ağır yaralar alır. Bedenini, kara bir zırhın ardına gizlemek zorunda kalır. Gücünü büyük ölçüde kaybetse bile o kadarı da evrene hükmetmesine yetecektir çünkü o gerçekten de seçilmiş kişidir. Aşkın üzerine nefreti koyun. Darth Vader artık başlı başına bir intikam makinesine dönüşmüştür. Jedi’yi öteden beri yok etmek isteyen Palpatine amacına ulaşmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.