Güncel

Steve Jobs yıllar sonra madalya ile onurlandırılacak!

Ona Apple'ın bir garip CEO'su da diyebilirsiniz veya iPhone'nun asıl sahibi de veya kendi kurduğu şirketten kovulan patronu da diyebilirsiniz. Şimdi elinizde tuttuğunuz ve çevrenize bazen hava atmanıza da yarayan o telefonların mucidi, en yüksek madalya ile ödüllendiriliyor. İşte detaylar.

Steve Jobs yıllar sonra madalya ile onurlandırılacak!

Çoğu insan Apple'ın kurucu ortağı Steve Jobs hakkında iki görüşten birine sahip olabilir: ya şirketinin ürettiği ürünler sayesinde teknoloji endüstrisinde silinmez bir iz bırakan parlak, dahi bir girişimci ya da zalim, manipülatif bir adam olduğu gerçeği. Ama onu sevseniz de sevmeseniz de, bugün bile, ölümünden on yıldan fazla bir süre sonra bile Jobs hala ödül alabiliyor. Bu ödül ise bir sivile verilebilecek en yüksek onuru ifade ediyor: Başkanlık Özgürlük Madalyası.

Steve Jobs ölümünden yıllar sonra büyük bir ödüle layık görülüyor

Steve Job yıllar sonra büyük bir ödüle layık görüldü!

Biden yönetimi Cuma günü Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası'nın on yedi alıcısını açıkladı. Jobs, ölümünden sonra bu ödülü alan üç kişiden sadece biri oluyor, diğerleri John McCain ve Richard Trumka adlı kişiler idi. Bu büyük ödül, Amerika Birleşik Devletleri'nin refahına, değerlerine veya güvenliğine, dünya barışına veya diğer önemli toplumsal, kamusal ve özel çabalara örnek teşkil eden katkılarda bulunanlara veriliyor.

Beyaz Saray'ın Jobs biyografisinde ise şöyle yazıyor: "Onun vizyonu, hayal gücü ve yaratıcılığı, bilgisayar, müzik, film ve kablosuz endüstrileri dönüştürmenin yanı sıra dünyanın iletişim şeklini değiştiren ve değiştirmeye devam eden icatlara yol açtı." deniliyor.

Jobs, pankreas kanseriyle uzun bir savaşın ardından 5 Ekim 2011'de 56 yaşında ölmüştü. Ölümünden sadece altı hafta önce Apple'dan istifa etmişti. Ödüller 7 Temmuz 2022'de Beyaz Saray'da takdim edilecek. Biden yönetimi Jobs'un ödülünü kimin alacağını ise henüz açıklamadı, ancak muhtemelen bu kişi 20 yıllık eşi Laurene Powell-Jobs olacaktır.

Diğer Başkanlık Özgürlük Madalyası alıcıları arasında aktör Denzel Washington, eski ABD Cumhuriyetçisi Gabrielle Giffords ve Olimpik jimnastik şampiyonu Simone Biles yer alıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.