Yapılan araştırmalar neticesinde; parmaklarımız süngerimsi yapıya sahiptir. Fakat Newcastle Üniversitesi bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar bilinen bu gerçeği tamamıyla değiştirmiş oldu.

Suda Ellerin Buruşmasının Nedeni: Newcastle Üniversitesi bilim adamlarına göre parmakların ıslak durumlarda buruşmasının nedeni ise; kavrama yeteneğini arttırmak olarak açıklandı. Bu durum biyolojide (Ortama Adaptasyon.) olarak nitelendirilir.

Araştırma ekibi, deneklere farklı büyüklükte ki misketleri tutmalarını istedi. Daha sonra deneklerin elleri 30 dakika boyunca sıcak suda bekletilerek parmaklarının buruşması sağlandı ve deneklerden ıslak misketleri tutmaları istendi.

Suda buruşmuş avuç içi ile misketleri daha iyi yakaladıkları fark edildi. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki isim Tom Smulders bu durumu ”Araçların daha iyi yol tutabilmeleri için lastiklerin tırtıklı bir olması lazım.” diyerek belirtmiştir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.