Güncel

Sürücüsüz otomobiller yollarda!

Sürücüsüz otomobillere Amerik'ada izin çıktı.

Sürücüsüz otomobiller yollarda!

Sürücüsüz araba kullanımı artık resmileşmeye başladı. İlk olarak ABD'de başlayan bu teknoloji ile Califorina Valisi Jerry Brown tarafından sürücüye ihtiyaç olmadan kendi kendine giden araçların trafiğe çıkışının yolunu açan kanun teklifi imzalandı.

Brown, sürücüsüz olan Toyota Prius marka bir araçla Google şirketinin merkezine geldi ve Demokrat Senatör Alex Padilla tarafından hazırlanan kanun teklifini törenle imzaladı.

Brown törende yaptığı konuşmada şunları söyledi, ''Bugün, bilimkurgunun, yarının gerçeği olmasına, yani sürücüsüz giden araca bakıyoruz. Aracın kendi kendini sürdüğünü görmek araca girenlerde biraz gerginlik yaratıyor, ancak bunu aşacaklar.''

1348679296_124412.jpg

Google sürücüsüz araçlar teknolojisini geliştiren ve söz konusu düzenlemelerin yapılması için lobi faaliyeti yürüten şirket ve kurucu ortağı Sergey Brin de törende yaptığı konuşmada, ''Kendi kendini süren araçların herkesin yaşam kalitesini artıracağına inanıyorum'' dedi.

Sürücüsüz araçların amacının, halkı araçlarıyla isteksizce yaptıkları seyahatlerden kurtarmak, trafikteki sıkışıklığı azaltmak, görme özürlüler, sakatlar, yaşlılar ve alkollü kişiler gibi kendi başlarına araç kullanamayacak durumda olanlara ulaşım imkanı sunmak olduğunu söyleyen Brin, ''Sürücüye ihtiyaç olmadan kendi kendini idare eden araçların, insanlar tarafından kullanılan araçlardan daha güvenli olmasını bekliyorum'' dedi.

Sergey Brin, sürücüsüz araçların on yıl içinde satışa hazır hale geleceğini ve Google şirketinin kendi sürücüsüz araçlarını üretmek konusunda bir planının bulunmadığını, bunun yerine sürücüsüz araçların geliştirilmesi konusunda otomobil sanayi ile ortaklık kurmayı planladığını söyledi.

Google yaptığı açıklamada, şirketin, bilgisayar kontrollü araç filosunun 483 bin kilometreyi aşkın bir yolu kaza yapmadan sürücüsüz olarak gittiğini söyledi.

Yorumlar
gultekin
bana cok uzak gelmeyen bir teknoloji. yakin zamanda cikmasi en buyuk temennim.
Cevapla
Bence insan kontrolü tamamen kaldırılması gerekiyor
Cevapla
ali
bu araclar uzakdan merkezle basinda insan olmak sartiyla tirafige cikacak yani herhangi bir aksilikte hemen mudehale edilecek insansiz bir teknolojinin hata yapmasi kacinilmaz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.