Tam 113 milyon yıllık ayak izleri ortaya çıktı - Page 1

ABD’nin Teksas eyaleti, 2011 yılından bu yana en kötü kuraklıkla karşı karşıya. Kuraklık, geçtiğimiz hafta bir nehrin kurumasına neden oldu. Teksas’ın Dinozor Vadisi Eyalet Parkı’ndaki şiddetli kuraklık koşulları, 113 milyon yıl öncesine ait olan eski dinozor ayak izlerini ortaya çıkardı.


Tam 113 milyon yıllık ayak izleri ortaya çıktı - Page 2

Ayak izleri Acrocanthosaurus‘a aitTeksas Dinozor Vadisi Eyalet Parkı sözcüsü Stephanie Salinas Garcia, dinozor izlerinin bir nehrin kuruması üzerine ortaya çıktığını belirtti. Aynı zamanda dev ayak izlerinin bir Acrocanthosaurus‘a ait olduğunu belirtti. “Parkta nehrin farklı yerlerinde ortaya çıkarılan ve keşfedilen izlerin çoğu Acrocanthosaurus’a ait.”


Tam 113 milyon yıllık ayak izleri ortaya çıktı - Page 3

Ağırlığı 7 ton


Acrocanthosaurus dinozorunun ayak izleri, neredeyse tamamen kurumuş Paluxy Nehri’nde ortaya çıktı. 5 metre boyunda ve 7 ton ağırlığında olduğu iddia edilen bu türün 113 milyon yıl önce yaşadığı iddia ediliyor.


Tam 113 milyon yıllık ayak izleri ortaya çıktı - Page 4

2000'den bu yana hiç görülmedi


Parkın internet sitesine göre, ziyaretçiler bazen hava koşullarına göre parkta diğer dinozor ayak izlerini görebiliyor. Ancak Acrocanthosaurus’tan izler, 2000 yılından itibaren görülmedi.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.