Güncel

Tarihi ağacı söktü 586 bin dolar ceza yedi!

Arazilerinde bulunan 180 yaşındaki tarihi meşe ağacını söken çifte 586 bin dolar ceza verildi.

Tarihi ağacı söktü 586 bin dolar ceza yedi!

ABD medyasında çıkan haberlere göre, San Francisco'nun kuzeyinde Santa Rosa'da yaşayan Peter ve Toni Thompson çifti, bir kısmı yasayla koruma altında bulunan 137 dönüm arazilerine yeni bir ev yaptırdı. Çift, arazide bulunan 180 yıllık meşe ağacını yerinden söktürüp yeni yaptıkları evin yakınına dikmek için müteahhitle anlaştı.

Tarihi ağacı söktü 586 bin dolar ceza yedi!

İş makineleri ile sökülüp yeni yerine dikilen asırlık ağaç, burada kuruyunca bölge çevre koruma yetkilileri olay yerinde inceleme yaptı ve meşe ağacı ile çevredeki diğer ağaç ve yeşilliklere verdikleri zarardan dolayı çifti dava etti.

Sonoma County Yüksek Mahkemesi, Thompson çiftini, izin almaya gerek duymadan çevre koruma yasasına karşı "mağrur bir şekilde saygısızca davranıp kasıtlı ve bilerek" ihlalde bulundukları gerekçesiyle 586 bin dolar cezaya mahkum etti.

Thompson çiftinin, mahkeme kararından sonra söz konusu araziyi 8 milyon 450 bin dolara satışa çıkardığı kaydedildi. Peki ya siz verilen ceza hakkında ne düşünüyorsunuz? Cezanın miktarı sizce ders verici nitelikte mi yoksa biraz abartılmış mı? 

Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlere aktarmayı unutmayın.

Yorumlar
Borem
Keşke bizdede olsa böyle cezalar biraz boynunu bükersin iyi halden yırtarsın
Cevapla
Turkuvaz
2 ay öncesinin haberini yeni gibi yayınlamışınız
Cevapla
Buu
Türkiye'de olsa ağaca ceza keserler 😀 zengin arazisinde büyümeye utanmıyor musun diye
Cevapla
Fatih
8 milyon doların yanında hiç bile
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.