Tarihin bilinen ilk trafik kazası - Page 1

Devrinin önemli bilim insanlarından olan İrlandalı Mary Ward, trafik kazasında hayattını kaybeden ilk insan olarak biliniyor. Bilim ile yakından ilgilenen bir ailenin üyesi olan Mary Ward, kuzenlerinin icadı olan buharla çalışan araçtan düşerek hayatını kaybetmiş.

Tarihin bilinen ilk trafik kazası - Page 2

İlk büyük büyük teleskopun mucidi olan kuzeni William Parsons gibi, Mary Ward da teleskop ve mikroskop ile çalışmalar yapan, mikroskopun altında gördüklerinin çizimlerini yapan bir bilim insanıydı.

Tarihin bilinen ilk trafik kazası - Page 3

1869 yılında eşi ve buharlı otomobili icat eden kuzenleri ile seyahat eden Mary Ward, araçtan düşerek tekerleklerin altında kaldı. Boynu kırılan ve kaza yerinde hayatını kaybeden Mary Ward, böylece bir motorolu araç kazasında hayatını kaybeden ilk insan olarak tarihteki yerini aldı.

Tarihin bilinen ilk trafik kazası - Page 4

Parsons kardeşlerin icadı olan ve buharlı trenlerde kullanılan teknoloji ile çalışan buharlı araç, metal tekerlekleri ve ağır gövdesi ile yollara çok fazla zarar veriyordu. Zaten bu nedenle tercih edilmedi ve günümüze kadar gelecek olan motorlu araçların icadı ile tarih sahnesinden silindi gitti. Ama tarih sayfalarına giderken 3 oğlu 5 kızı olan Mary Ward'ı da yanında götürdü.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.