DOKTOR TAVSİYESİ: SİGARA...Günümüzde sigaranın zararlarını bizzat sigara paketi üzerinden okumak mümkün ancak 50'lerin sonuna kadar sigara, "Hiç bir olumsuz etkisi yoktur" "Doktorların tercih ettiği marka" gibi pazarlama taktikleri ile satıldı.

ABUR CUBUR - ŞİMDİ VİTAMİN VE MİNERALLERLE ZENGİNLEŞTİRİLDİ...1910'da vitaminlerin keşfi, işlenmiş gıda pazarlayan firmalar için adeta bir cennet kapısı araladı. Çeşitli koruyucu kimyasallarla hazırlanmış ve trans-yağa boğulmuş bu kalori bombaları vitamin takviyeli iddiaarı ile tüketici ile kucaklaştı. Sonuç; vitamin alayım derken obeze dönüşen koskoca bir nesil. Günümüzde ekstra alınan vitaminlerin faydaları tartışılırken, vitaminli su, kalsiyumlu puding gibi ürünler üretilmeye ve aynı taktiklerle pazarlanmaya devam ediyor.

BİR KAÇ KİLO FAZLANIZ MI VAR? ŞEKERİ DENEYİN...Reklamlarda görülen kadın yemekten önce gazoz içiyor ki iştahı kapansın. Erkeğin durumu ise daha vahim, biraz acıkınca çikolataya sarılıyor ve yemekte daha az yiyeceğini sanıyor. Obezite bir salgın olmadan önce yapılan bu reklamlar rafine şeker daha saçma bir şekilde pazarlanamazdı diye düşündürtüyor. En tuhafı işe Şeker Bilgi Hattı. İnsan telefonda ne önerdiklerini gerçekten merak ediyor.

BİM POŞETİNDEKİ ÇOCUK...Poşetler plastiktir ve nefes almayı engeller, bu yüzden plastik poşetleri bebeklerden ve çocuklardan uzak tutarız. Açıkça söylemek gerekirse reklamı hazırlayanlar böyle düşünmemiş. Ana fikir, "naylonu sempatikleştirelim, reklamda sevimli bebekler kullanalım" olsa gerek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.