Kuşkusuz Ziryâb (öl. 852) tarihin önemli moda önderiydi. 822'de Endülüs'teki Emevi halifesi II. Abdurrahman'ın yanına Kurtuba'ya (bugün Cordoba) gitti. Bağdat'tan getirdikleri arasında kozmetik ve parfümler de vardı. Mevsimlere ve "yarı-mevsimlere" göre farklı giyinme alışkanlığını Endülüslülere tanıttı. Endülüs'te kadın erkek herkes saçlarını ortadan ayırmakla yetinirdi. Ziryâb, alnı örtecek kadar kahkül kesmeyi, yanı bırakılan zülüfleri kulağa doğru sırkıtmayı öğretti.

500 senelik baş tacı: Sarmaktan sarık kovaktan kavuk

Sarık modası 1300'den 1480'lere Osmanoğullarının ilk iki asrında tutunmuş. II. Bâyezid'i bu geleneksel sarıkla gösteren frapan bir resim yok. Şu halde kavuk biçiminde içi kov-kof, dolayısıyla oval, balkabağımsı, kallavi...

Kavuk modası için II. Mahmud'a (1808-1839) yaklaşık 350 yıllık bir süreç söz konusu. Kalafatlar, devirmeler, selimiler, örfiler, çatalbaşlar... Bu uzun zamanın modalarıdır.

Kraliçe Juana'nın icadı çember etek: Saray kadınının alameti farikası

Çember etek, Avrupa'da kadın giyimine kısa bir nefes alma dönemi (1780-1815) dışında, 400 yıl hükmetti. İspanya'da 15. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıktı. Modayı Kastilya Kraliçesi Portekizli Juana'nın yarattığı söylenir. Juana (1439-1475) hamileliğini gizlemek için beline taze keresteden (İspanyolca verdugo) yapılmış bir çember takmış ve bol etekle saray halkının önüne çıkmıştı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.