Tarihteki en önemli komutanlar! - Page 1

Sübedey (Subutay):

Cengiz Han'ın en önemli kumandanlarından biri olan Sübedey, aynı anda kilometrelerce uzakta cereyan eden savaşları yönetip zaferle sonuçlandırmasıyla haklı bir ün elde etmiştir.
Stratejik zekâsıyla, kendi ordularından katla fazla olan orduları mağlup edebilmeyi ve geniş toprakları kontrol altına almayı başarmıştır.

Tarihteki en önemli komutanlar! - Page 2

Selahaddin Eyyubi:

Hıttin Savaşı'nda uygulamış olduğu taktik ile neredeyse hiç zayiat vermeden zafer kazanmış ve Kudüs Krallığı'nı çok kısa sürede fethetmiştir.
Başarılarının sonucu olarak yeni bir haçlı seferi tertiplenmiş; ancak üç kralın da bulunduğu bu girişim başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Tarihteki en önemli komutanlar! - Page 3

George Washington:

Öncelikle İngiliz görevlisi olarak Fransızlar'ı yenen ve ardından İngiltere'ye karşı Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nı yöneten kumandandır.
İç Savaş'ta görev almış; ancak savaşın boyutu değişince yükümlülükleri de artmıştır.
Batı Avrupa'nın ekonomisini büyük ölçüde olumsuz etkilemiş ve günümüzün en güçlü ülkelerinden biri olan ABD'nin bağımsızlığını sağlamıştır. Bunun dışında Kızılderililer'e yönelik soykırımlarda sorumluluğu bulunmaktadır.

Tarihteki en önemli komutanlar! - Page 4

Fatih Sultan Mehmet (II. Mehmed):

İkinci kez tahta çıkmasıyla birlikte bir çağın kapanıp yenisinin açılmasına neden olacak İstanbul'un fethini sağlayan kumandandır.
Yönetimi altına büyük toprakları almış olsa da, II. Mehmed'e "Fatih" unvanı, İstanbul'u fethinden ötürü verilmiştir.
Şahi topu, lağımcıların etken görevi, hisarların yapılıp karşı desteklerinin önüne geçilmesi gibi çalışmaları dışında 72 gemiyi karadan Haliç'e çıkartmış olması da kararlılığının ve zekâsının bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.