Tarihteki en ünlü casuslar - Page 1

Mekke Şerifi Hüseyin bin Ali'nin oğlu Emir Faysal komutasındaki düzensiz birliklerle birlikte Osmanlı ordusuna karşı gerilla mücadelesi verdi. Arapları, Medine'deki Osmanlı muhafız birliklerini şehirden çıkarmamaları konusunda ikna etti. Böylece Araplar, şehre malzeme getiren Hicaz demiryoluna yaptıkları saldırılara ağırlık verebildiler. Şehri savunmakla meşgul olan Osmanlı askerlerini diğer yandan da demiryolunu tamir etmek zorunda bırakmak suretiyle oyaladılar. Lawrence, Akabe ve Şam'ın işgalinde de önemli rol aldı.

Tarihteki en ünlü casuslar - Page 2

İngiliz Kemal (1892-1966)/ Asıl adı Ahmet Esat Tomruk olan ünlü Türk casusu İstanbul'da doğdu. Babası öldüğünde beş yaşındaydı. O ve annesi dayısı Sezai Bey'in himayesine girdiler. Ahmet Esat 1908'de 16 yaşında iken İngiltere'ye gitti.

Tarihteki en ünlü casuslar - Page 3

Bir süre sonra İngiliz dilini aksansız konuşmak bir yana farklı bölgelerdeki İngilizce'yi de mükemmelen taklit edebilir hale geldi. 1914'te İstanbul'a döndü; Teşkilat-ı Mahsusa'ya üye olmuş ve İttihatçı Kara Kemal ile Dramalı Rıza'dan gizli teşkilat ve çetecilik öğrenmişti.

Tarihteki en ünlü casuslar - Page 4

Sarışın ve renkli gözlü olmasının da avantajı ile 1924 yılına kadar genelkurmaya bağlı olarak sürdürdüğü istihbarat görevinden ayrılarak anılarını yazmış ve tercümanlık yapmış olan İngiliz Kemal gençliğinde kazandığı Türkiye Hafif Sıklet Boks Şampiyonu unvanını 1932 yılına kadar korumuştur.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.