Güncel

Tek ampulle tüm evi aydınlatan genç mucit!

Lise mezunu olan genç mucit, var olan elektrik gücünü en az 4 buçuk kat arttırabilen bir mekanizma geliştirdi.

Tek ampulle tüm evi aydınlatan genç mucit!

Sakaryalı mucit Kubilay Barlas, evine kurduğu küçük bir düzenekle tek ampulle bütün evi ışıtmayı başardı. Lise mezunu olan genç mucit, var olan elektrik gücünü en az 4 buçuk kat arttırabilen bir mekanizma geliştirdi.

1335822895_479048.jpg

29 yaşındaki Kubilay Barlas geliştirdiği mekanizmayı anlatırken şunları dile getirdi:

"Benim en büyük araştırmalara iten tek bir cümle vardı, okuduğum kitaptan; gördüğümüz ve dokunduğumuz her şey, görünmeyenden kaynaklanır" diyen mucit, bu sözden yola çıkarak, mekanizmayı geliştirdi.

Mucit genç 12 yıl boyunca bir bu projenin üzerinde çalıştı. Projeyi önce evinde deneyen genç, bu sayede mevcut elektriğin tam 4 buçuk kat arttığını fark etti.

Kubilay Barlas bunun nasıl olduğunu şu sözlerle anlattı, "25 Wat kullanıyorsun yaklaşık 600 watta yakın bir enerji elde ediyorsun. Arabanda akü kullanıyorsun diyelim 300 kilometre gitmesi gerekirken bunu 800 kilometreye çıkarabiliyorsun. Evinde kullanıyorsun bin lira faturan 90 liraya düşüyor" dedi.

Bu sistemle büyük işyerlerinde hatta barajlarda ciddi oranda elektrik artışı sağlanacağını belirten Barlas, mekanizmanın geliştirilmesi için destek beklediğini söyledi.

Barlas bu konuda, "Adam demir eritiyordur ona biraz pahalıya mal olur. Yoğun miktarda kullanıyordur. Mesela tavuk çiftliği vardır daha hesaplıya mal olur bir ev için 2-3 milyarı geçmez. 100 kilowatlık trafosu olan bir sanayi için 150-200 bin lirayı bulabilir". Dedi.

Genç mucit hedefleri ile ilgili olarak ise, "Benim kafamdaki en büyük proje insansız hava taşıtının free olarak yapılması ve uzay sanayiye uygulanabilir modelini çıkartmak yönündeydi. Gideceğim noktada büyük ihtimal bunları yapacağım" diye konuştu.

2011'de çekilen mekanizmanın video görüntülerini aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.