Otomobili üretmeye 2012 yılının ilk aylarında karar verdiğini söyleyen Şaban İpek sonrasını şöyle anlatıyor:
“Televizyonlarda gördüğüm büyük arazi araçlarına merakım oldukça fazladır. Ailem de bu işi yapmama destek olunca hiç düşünmeden arazi aracı yapmaya başladım” .

İpek, otomobilin tüm parçalarını kendisinin bir araya getirdiğini anlatarak İpek, “Otomobilin yapımı için bazı araçlardan çıkma parçaları kullandım. Kendi imkânlarımla lastikler ve otomobilin gerekli parçalarını temin ettim. Ürettiğim otomobil piyasada 4 x4 olarak tamamlanan araçlardan daha çok özelliklere sahiptir’’ şeklinde konuştu.
Otomobilin üretimini 2013 Ocak ayında bittiğini belirten İpek şöyle devam etti: “Geçtiğimiz günlerde Hallaçlı mevkiinde bulunan arazide test sürüşleri gerçekleştirdik. Ancak otomobili tamamen ortaya çıkarmam için test sürüşlerini tamamlamam gerekiyor’’ ifadelerine yer verdi.

İpek, aracın yaklaşık 2 ton ağırlığında olduğunu söyleyerek, otomobilin cinsini ise henüz belirlemediklerini kaydetti. Aracın ruhsata ‘kamyonet’ olarak işletileceğini belirten Şaban İpek “Otomobili şehir içinde kullanabilmem zor; bunun için gerekli belgeleri almam gerekiyor. Ancak mahalle arasında attığım turlarda halk şaşkın gözlerle araca bakıyor. Aracın 4 ileri bir geri vites özelliği var. Yakıt olarak benzin kullanıyorum. Aracın tırmanamayacağı tepe yok ” dedi.

İmkan tanınması halinde uçak dahi yapabileceğini söyleyen Şaban İpek, “Yeter ki imkan tanısın, uçak bile yapabilirim’’ dedi.
Aracın tanıtımının ardından basın mensuplarını araçla kısa bir tura çıkaran İpek ”Otomobilime çeşitli gösteri ve festivallerden davet aldım, katılmayı düşünüyorum. Hem maliyetli hem de emek isteyen bir çalışma oldu. Yine de bana aracımı yaparken destek olan başta ailem olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.