Taş Devri'nden sonra insanların iletişim kurmak için bulduğu başka bir yöntem. Bunu genelde komşu kabileler ya da kabileden olup da kamptan uzakta bulunanlar kullanırmış bir şeyleri haber vermek için. Ancak, sevgililerin de kullanmaması için hiçbir sebep yok. Büyük ihtimalle kullanmışlardır da. Komşu kabileden bir kıza sevdalı delikanlı sabahlara kadar aşk sözcükleri göndermiştir dumanla gökyüzüne. Kızın gönlü varsa o da cevap vermiştir beyaz atlı prensine.

İnsanlar hayvanları ehlileştirdikten sonra bunları sadece savaşta ya da gıda olarak kullanmadılar tabii. Kimi hayvanlar haberleşme aracı olarak kullanıldılar. Bunların başında da güvercin geliyor. Sadece devletlerin ya da önemli kişilerin birbirlerine yolladıkları mesajları değil, nice yiğitlere de nazlı yarlerinden de haber getirdiler. Güvercinin ayaklarına kurdela ile bağlanmış mektuplarda ne aşk hikayeleri vardır, kim bilir.

Osmanlı zamanını anlatan filmlerde rast gelmişizdir. Kız ya yolda yürürken düşürür mendilini ya da evinin penceresinden atar peşinde dolaşan aşığına. Aşık mendili alır. Sevdiği kızın kokusu sinmiştir üstüne. Mendilin verilmesi bir daha görüşüleceğinin, hislerinin karşılıksız olmadığının da kanıtıdır aslında. Çünkü, o mendilin mutlaka geri verilmesi lazım gelir.

Yine eski İstanbul'dan sahneler. Mendil olayına henüz girilmediyse veya mendil alınıp emin olunmak isteniyorsa erkek takip eder sevgilisinin attığı her adımı. Kız eğer sandala bindiyse hemen genç de bulur bir sandal. Saatlerce izler kimi zaman. Sandalların birbirlerinin yanlarından geçtiği o birkaç saniye ömre bedeldir erkek için. En uzun bakışması o an gerçekleşir çünkü aylardır peşinden koştuğu kızla.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.