Güncel

Teknoloji devlerine Dijital Hizmet Vergisi geliyor!

Üzerinde çalışılan yeni bir düzenlemeye göre Türkiye'de faaliyette bulunan Google, Facebook, Amazon gibi teknoloji devlerine Dijital Hizmet Vergisi geliyor.

Teknoloji devlerine Dijital Hizmet Vergisi geliyor!

Fransa'nın ardından Türkiye'de de dijital hizmet sunan şirketlere yeni bir vergi getirilmesi gündemde. Buna göre Facebook, Apple, Amazon, Netflix ve Google gibi uluslararası teknoloji şirketleri internet üzerinden yapılan her türlü alışveriş ve reklamlarla parayla indirilen oyun, müzik ve video gibi hizmetlerden elde ettikleri gelirlere karşılık yüzde 7.5 oranında Dijital Hizmet Vergisi ödeyecek.

Teknoloji devlerine Dijital Hizmet Vergisi geliyor!

Ak Parti'nin üzerinde çalıştığı yeni vergi paketinde yer alan düzenlemeye göre vergi mevzuatına eklenecek yeni bir kavram ile Dijital Hizmet Vergisi getiriliyor. Buna göre teknoloji devleri internet üzerinden verdikleri hizmetler için yüzde 7.5 oranında vergi ödeyecekler. Öte yandan Cumhurbaşkanı'na bu vergi oranını yüzde 1'e kadar indirme ya da iki katına çıkarma yetkisi de verildi.

Yeni vergi şimdilik taslak aşamasında bulunuyor. Dijital Hizmet Vergisi, Türkiye'de en az 20 milyon TL ya da küresel anlamda 750 milyon Euro üzerinde hasılat elde eden şirketlere uygulanacak. Bu da Google, Facebook, Amazon, Netflix ve Apple gibi ABD merkezli teknoloji devlerinin bu vergiye tabi olacağı anlamına geliyor.

Alınacak bu vergi muhtemelen bu firmaların sunduğu hizmetlerin fiyatlarının artmasına yol açacak bir gelişme olacak. Zira bu tarz vergilerin eklenmesi geçmişte bu tarz hizmetlerin fiyatlarının artmasına neden olmuştu. 

Yorumlar
Dnc
10 litre hava solumaya %20 vergi kdv dahil🤣
Cevapla
fatih
Nasıl bir devlet anlamadım ,Yakında soluduğumuz havaya da vergi alırsa şaşırmayalım.Nasıl bir mantık bu yapamadığın yada veremediğin hizmetin vergisini almak.Yazık
Cevapla
orta direk
işin ucu vatandaşa gelmesinde ne yaparsanız yapın, vergi ödeye ödeye mahvolduk...
Cevapla
Ttrd
Sence gelmezmi gelir kasa tam takır batık durumda
Izdırap
işin ucu her zaman vatandaşa gelir.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.