Teknoloji markalarının adlarındaki sır ! - Page 1

1990 yılında kurulan Tayvanlı Asus şirketi ise, adını, Yunan mitolojisinde kanatlı bir tür at olan Pegasus'tan aldı. Asus'un kurucuları, Pegasus'u; gücü, yaratıcılığı ve saflığı temsil etmesi nedeniyle seçtiklerini belirtiyor. Ancak, asıl ilginç olan, Pegasus adının kısaltılmış olması; öyle görünüyor ki bunda, hem akılda kalıcılık hem de özgünlük hedeflenmiş. Şirketin kurucularından Jonney Shih'in açıklamasına göreyse, marka adının "A" ile başlaması; bilinirlilik açısından daha doğru bulunmuş.

Teknoloji markalarının adlarındaki sır ! - Page 2

1992 yılında yıldızı parlayan Nokia'nın ismi, bir kasabadan geliyor. Zira marka, adını, 1865 yılında faaliyet gösterdiği Finlandiya'daki Nokianvirta nehri kıyısında yer alan Nokia kasabasından alıyor.

Teknoloji markalarının adlarındaki sır ! - Page 3

Peki ya LG? 1947 yılında Lak-Hui adıyla kurulan Koreli şirket, 1958 yılında Koreli Goldstar şirketi ile birleşmiş ve her iki şirketin baş harflerinin birleşiminden LG markası doğmuş. Yani LG, ürünlerinin aksine, pek de yaratıcı bir isme sahip değil.

Teknoloji markalarının adlarındaki sır ! - Page 4

Sıra dışı tasarımlarıyla göz dolduran Apple'ın hikâyesi de tıpkı LG gibi oldukça sıradan… 1976 yılında kurulan Apple'ın bu adı almasındaki en önemli neden, o dönem teknoloji alanındaki tek rakibinin Atari markası olması. Steve Jobs, yeni kurduğu bu markanın, telefon rehberlerinde Atari isminden daha önce yer almasını istemiş ve şirketi için "Apple" adını uygun bulmuş. Ayrıca Jobs'ın, bir dönem çalıştığı Oregon elma çiftliği ile ilgili pek çok güzel anıya sahip olması da, şirket adının "Apple (Elma)" olmasındaki önemli etkenlerden.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.