Güncel

Teknoloji marketlerindeki bu oyunlara dikkat!

Teknoloji marketleri insanları nasıl kandırıyor?

Teknoloji marketlerindeki bu oyunlara dikkat!

Teknolojinin hayatımızda oldukça büyük yer alması ile insanlar teknoloji marketlerine daha yoğun ilgi göstermeye başladılar. Ancak teknoloji marketleri insanların bu ilgisini kötü yönde kullanmaya başladı.

Marketlerde gerçekleşen 'şok indirim' oyunu şaşkına çevirdi. Teknoloji mağazaları tüketiciyi sahte kampanyalarla kandırıyor ve 'stokta yok' deyip, yüksek kâr marjlı ürünler satıyorlar.

1370503576_market.jpg

Oyun şu şekilde gelişiyor; Market tedarikçiden 600 liraya aldığı bir ürünün etiketine, mağazada 1000 lira yazıyor. 1000 liranın üzerini çizip, indirimli satış fiyatını 800 lira olarak gösteriyor. Halbuki 1000 lira tedarikçinin liste fiyatı. Toplu alım yapıp özel iskonto alan zincir mağaza, o ürünü daha ucuza alıyor. Ancak tüketiciye 1000 liradan alınıp indirim yapılmış gibi gösteriliyor.

Mağazaların yüksek indirim yaptıkları 'şok fiyatlı' ürünlerden aslında çok küçük miktarlarla satışa çıktığı da diğer bir iddia. Mağazaya giden tüketici, o üründen kalmadığı söylenerek, ancak aynı fiyata aynı özellikte olduğu gerekçesi ile başka bir ürün satmak isteniyor. Tüketici de 'aynı fiyat' diyerek, aslında kalitesi daha düşük olan ürünleri alıyor.

Bir teknoloji mağaza yöneticisi, "Birçok zincir her mağazaya indirimli üründen sadece 5'er tane gönderiyor. Halbuki en az 50 tane göndermeli. Buna 'muadil mal' çözümü deniyor" dedi.

Yorumlar
Ridvan Erden
Biz bunu zaten biliyorduk ki, yillardir yapilan bir oyun bu, yeni bir olay degil ki, sadece kafasi olan cözer.
Cevapla
hakan
vatan bilgisayar dan uzak durun derim fiyatina aldanmayın tecrübe konuşuyor
Cevapla
Misafir
Aynen, internet caginda fiyatlari arastirip oyle alin... Her indirime inanmayin...
Cevapla
mert
simdi herkes farkina vardi bunlarin zaten internetde qrastirip oyle aliyrum bn bisey alirken
Cevapla
mert
simdi herkes farkina vardi bunlarin zaten internetde qrastirip oyle aliyrum bn bisey alirken
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.