Güncel

Teknolojide sözü geçen 5 kadın!

Silikon Vadi'nin ileri gelen kadın liderleri


Marissa Mayer Yahoo'nun yeni CEO'su olarak teknoloji dünyasının en çok konuşulan isimleri arasında yerini aldı. Marissa Mayer bulunduğu konumdaki duygularını belirtirken daha çok kadının teknoloji alanında güçlü pozisyonlarda bulunması gerektiğini de eklemişti.

2012 yılı boyunca sadece Silikon Vadisinde değil bir çok yerde de kadınların teknoloji hayatındaki yönetim konumlarının artmasına rağmen hala az sayıda olduğu söylenebilir. Bu haberimizde de sizleri teknoloji adına güzel işler yapmış Marissa Mayer başta olmak üzere 5 lider kadınla tanıştıracağız.

Marissa Mayer Yahoo'nun CEO'su olarak anılmadan önce Silikon Vadi'nin saygıdeğer çalışanlarından biriydi. Yahoo'nun perşembe günü Mayer'in maaşını açıklaması üzerine yıllık 1 milyon dolar alacağı belirtildi.

Ayrıca 5 yıl kalması durumunda bu rakamın 15 milyon dolara kadar çıkacağı belirtiliyor. Mayer aynı zamanda Google'ın ilk bayan mühendisiydi ve Standford Üniversitesinden mezun olmuştur.

Sheryl Sandberg Google ve Facebook'ta görev almış ve Silikon Vadi'nin önde gelen isimlerinden biri olmuştur. Şuanda Facebook'ta devam eden Sandberg Netscape projesinin de başında yer almıştır.

Walt Disney Company, Starbucks, Women for Women International, the Center for Global Development ve V-Day'in de yönetim kurulunda çeşitli görevlerde bulunmuştur.

Virginia Rometty 2011 yılında IBM'in CEO'su olmuştur. Amerikan teknolojisinin ikonlarından biridir. Ayrıca 2012 yılında dünyanın teknoloji alanında en etkili 100 insanı listesinde yer almıştır.

Northwestern Üniversitesinden mezun olmuştur. 1981 yılında IBM'e katılmış ve 20 yıldır oradaki görevini devam ettirmektedir. Bu süre boyunca IBM adına da çok önemli başarılara imza atmıştır.

Meg Whitman Hewlett-Packard'ın CEO'su görevindedir. 1998 yılında eBay'deki 30 çalışandan biridir. eBay'in en büyük online alışveriş haline gelmesinde ve başarısında oldukça önemli bir payı vardır. 2007 yılında eBay'in CEO'su haline gelmiştir. 2011 yılında da HP'nin CEO'su görevine gelmiştir.


Susan Wojcicki Google reklamcılık departmanı ileri gelenlerindendir. Harvard üniversitesi mezunudur. Firmanın AdWords ve AdSense sistemlerinde önemli katkıları olmuştur. Ayrıca Google'ın ilk çalışmaları arasındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.