Güncel

Teknolojinin ana vatanı sallanıyor! 8.0 büyüklüğünde deprem!

Geçtiğimiz ay 6.6 büyüklüğün bir depremle sallanan Tayvan bu sabah da 8.0 büyüklüğünde bir depreme uyandı. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

Teknolojinin ana vatanı sallanıyor! 8.0 büyüklüğünde deprem!

Son dönemlerde teknolojinin ana vatanı Asya'da üst üste depremler meydana geliyor. Geçtiğimiz dönemlerde Japonya'yı etkileyen depremler şimdi Tayvan'da devam ediyor.

Japon Yer Bilimleri Enstitüsü, bu sabah Tayvan'da 8.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı. Almanya Almanya Yerbilimleri Araştırma merkezi ise depremin büyüklüğünü 6.1 olarak açıkladı.

Asya'da depremlerin yaşanması fazlasıyla yaygın. Deprem bölgesi olarak adlandırılan kıtada sık sık şiddetli depremler yaşanıyor. Japonya'nın altyapısı da bu depremlere dayanacak şekilde oluşturulmuş durumda. Tayvan'da yaşanan şiddetli depremin Japonya'dan dahi hissedildiği duyuruldu.

Teknolojinin ana vatanı sallanıyor! 8.0 büyüklüğünde deprem!

tayvanda deprem

Deprem sebebiyle ortaya çıkan olumsuzluklarla ilgili henüz bir detay yok. Can ve mal kaybıyla ilgili bir paylaşım yapılmadı. Geçtiğimiz ay Tayvan'ın doğusunda yer alan Hualien kentinin güneyinde 70 kilometre açıkta 10 kilometre derinlikte 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirilmişti.

Ülkede 2016'daki deprem 100'den fazla insanın ölümüne yol açmıştı. 1999 yılındaki 7.3'lük sarsıntı ise 2 binden fazla can almıştı. Bu sebeple bu seferki büyük deprem ne gibi kayıplara sebebiyet verdi henüz bilinmiyor. Asya'nın konut altyapısı depreme dayanıklı olsa da bölgede tsunami gibi bazı diğer doğal afet tehlikeleri de mevcut. Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen felakette bir çok insan canından ve malından olmuştu. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.