2- Elektrikli Mürekkep
Kuantum-elektronik teknolojisi iç tarafı yalıtım dış tarafı iletken olan ilginç yarı-iletken malzemeler üretiyor. İçi çok iyi bir yalıtım iken, dışı elektronların ışık hızında iletilmesini sağlayan ve çoğu dirençten etkilenmeyen bir iletkenlik sağlıyor. Metal içermeyen bu malzeme pillerde ve alıcılarda çok işe yarayacak gibi duruyor. Illinois Üniversitesinde, buharlaştığında iletken madde bırakan bir elektrikli mürekkep üretti bile.

3- Atık Dönüştüren Termo-Elektrik
Northwestern ve Michigan Üniversiteleri boşa giden ısıyı elektriğe dönüştürecek bir termo-elektrik malzeme ürettiler. Toplam enerjinin 3'te 2'sinin havaya ısı olarak kaybolduğunu düşünürsek bu gayet verimli. Çevre dostu da olan teknoloji atık ısının yüzde 20'sini elektriğe çevirebiliyor. Bu arabaların borularında, veya egzozlarında, fabrikaların bacalarında, pencerelerde kullanılabilir.

4- Kaya Gibi Kaplama
Oak Ridge ve Lawrence Livermore laboratuarlarında, endüstriyel delici ve kesiciler için metal bazlı camsı ve çok ağır yüklere dayanabilecek kaplama malzemeleri yapıldı. NanoSHIELD kaplamalar, bir lazerle alaşım tozlarının delicinin etrafına kaplanması sayesinde kullanılıyor. Bu kaplama malzemesi şu an kullanılan klasik kaplamalara göre çok daha ucuz ve uzun ömürlü.

5- Tasarımcı Nanokristaller
Chicago'da bulunan üç üniversitede bulunan araştırmacılar, materyallerin içine yerleştirecekleri ve pek çok işi yapabilen tasarımcı atomlar üzerinde çalışıyorlar. Bu atomlar nano-kristallerden oluşabiliyor, yeterince küçükler ama yapı malzemesi,bilgisayar malzemesi ve güneş enerjisi toplayıcı olacak kadar da büyükler. Resimdeki Greg Engel bu teknolojinin kullandığı lazer sistemini kullanıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.