Teknolojiye yön veren 10 şirket 10 isim - Page 1

AMAZON.COM
Dünyanın en büyük online alışveriş sitelerinden biri olan Amazon.com, özellikle elektronik cihazların ve ürünlerin satışı bazında fark yaratıyor. 1994 yılında kurulan şirket; bir yıl sonrasında, online içerikle, çeşitli ürünlerin pazarlamasını ve satışını yapmaya başladı. Böylelikle de, dünyadaki sınırların ortadan kalkmasını ve aranılan; kitap, DVD veya herhangi bir elektronik cihaza mesafe tanımaksızın ulaşılmasını sağladı.
Jeff Bezos: Kariyerine Wall Street’te, bilgisayar bilimleri alanında çalışarak adım atan Jeff Bezos; kısa süre içinde, ABD finans piyasalarının saygın şirketlerinde boy gösterdi ve birkaçında üst düzey yöneticilik yaptı. Yenilikçi iş anlayışı ve girişimci ruhu sayesinde, İnternet’le yeni yeni haşır neşir olan teknoloji dünyasında neyin eksik olduğunu iyi gözlemledi ve her gün artan kullanıcıları, Amazon.com gibi eşsiz sayılabilecek bir mecrayla tanıştırdı.

Teknolojiye yön veren 10 şirket 10 isim - Page 2

NINTENDO
Geçmişi 1800’lü yıllara dayanan şirket, video oyun dünyasına 1974 yılında girdi. Gameboy, Nintendo 64, Nintendo DS, Wii gibi efsane oyun konsolları geliştiren Japon şirket, ayrıca; Pokemon, Mario ve Legend of Zelda gibi milyonlarca insanın bağımlısı olduğu oyunları piyasaya sürdü. Shigeru Miyamoto ise, dünyanın en iyi teknoloji şirketlerinden Nintendo’nun piyasaya sürdüğü oyun serilerinin yapımcısı olarak öne çıktı.
Shigeru Miyamoto: Modern video oyunlarının babası olarak görülen Japon oyun tasarımcısı ve yapımcısı, Nintendo’da, 1980 yılından itibaren çalışıyor. Çoğu kişinin gözünde o, aslen bir sanatçı; zira Nintendo, onun yarattığı oyunlar ve fikir babası olduğu oyun konsolları sayesinde, sanatla teknolojiyi tek potada eritebilen nadir şirketlerden biri konumuna geldi. Bugüne kadar sayısız ödül alan Miyamoto, 2007 yılında, Time dergisi tarafından “Dünyayı Etkileyen 100 Kişi”den biri oldu.

Teknolojiye yön veren 10 şirket 10 isim - Page 3

GOOGLE
1998 yılında kurulan Google şirketinin dünyayı ne derece değiştireceğini, o dönem, kurucuları Sergey Brin ve Larry Page dâhil kimse bilemezdi herhalde. İki yakın arkadaşın Stanford Üniversitesinde başlayan ortak çalışmaları sonucu, ortaya, dünyanın en büyük İnternet arama motorunun çıkmasını sağladı. Bugün, istisnasız her İnternet kullanıcısı, bu ikilin yarattığı eşsiz siteyi ziyaret ediyor ve yazılımlardan faydalanıyor. Ve insanlar, onların sayesinde, istedikleri bilgiye oturdukları yerden ulaşıyor.
Eric Schimidt: Google, şimdilerde, teknoloji dünyasının saygın isimlerinden Eric Schimidt tarafından yönetiliyor. Şirketin son dönemde yaptığı tüm atılımların altında, onun imzası var. Aynı zamanda Apple’ın yönetim kurulu üyesi olan Schimidt; 2001 yılında el attığı Google’ı, bugün milyarlarca dolarlık bir şirkete dönüştürmesiyle adından söz ettiriyor.

Teknolojiye yön veren 10 şirket 10 isim - Page 4

FACEBOOK
Sosyal paylaşım sitelerinin en kârlısı ve teknolojik olarak en donanımlılarından olan Facebook, yaratıcısı Mark Zuckerberg’in ellerinde büyüse de, geri planda kalmış gibi görünen birçok dehayı bünyesinde barındırıyor. 2004 yılında, Harvard Üniversitesinden terk Zuckerberg’in, insanların birbiriyle iletişimini farklı bir boyuta taşıyan fikri; bugün, milyarlarca dolar ediyor!
Sheryl Sandberg: Satış, pazarlama, iş geliştirme, insan kaynakları ve iletişim gibi, Facebook’un hemen her bölümünü denetleyen konumda olan (COO) Sherly Sandberg; şirketin en etkili ikinci ismi. Sandberg, belki teknolojik ürünler tasarlamıyor ama teknoloji üreten büyük bir şirketi hedefler doğrultusunda rayında tutmayı çok iyi beceriyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.