. Örneğin Temmuz 2013'te bir telefonunu şarj eden Çin havayolu firmasında çalışan Ma Ailun isimli uçuş görevlisini, elektrik çarptı. Ancak yapılan incelemede, Ailun'un "3. partiler tarafından üretilen bir şarj aleti" kullandığı belirlendi. Dolayısıyla sokakta satılan düşük kalitedeki şarj aletlerinden uzak durmak gerek. Bunun haricinde telefonu şarj ederken kullanmanın korkulacak bir tarafı yok.

Efsane 2: "Telefonunu gece boyunca şarja takılı tutma, hem telefona zarar verir, hem patlamasına neden olur." Telefonunuzu gece boyunca şarj ederseniz hiçbir sorun yaşamazsınız. Çünkü modern cep telefonları ve benzeri ürünler, sanıldığından da akıllıdır. Bataryasının şarjı tamamen dolduktan sonra, şarj işlemini sonlandırır ve sadece şehir akımından gelen elektrikle işlemlerini sürdürür. Dolayısıyla bir telefon şarjdayken, şarjı dolduktan sonra bataryası kullanılmaz. Bu nedenle herhangi bir zarar görmesi mümkün değil.

Ancak sanılanın aksine, bataryayı %100'de tutmak, ömrü uzatıcı bir etkiye sahip değildir. Tam tersine batarya, "kullanılması beklenen" bir şekilde tasarlandığı için, belli bir "şarj döngüsü" içerisinde olmalı. Uzmanlar, modern telefonların şarjlarının %40-80 arasında tutulmasının batarya ömrü açısından en verimli sonucu vereceğini söylüyor.

Efsane 3: "Telefonu şarj etmeden önce tamamen bitmesini bekle; bitmeden şarj edersen ömrü azalır." Telefonunuzu sürekli açık tutmak iyi bir fikir değil ama bataryaları şarj etmeden önce tamamen ölmesini beklemek de büyük bir hatadır ve Nikel bataryalardan kalma bir kullanım türüdür.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.