Güncel

Telefon satışları yıl sonu artacak mı?

IDC, telefon satışlarının gelecek dönemde nasıl bir satış grafiği çizeceği hakkında öngörülerini paylaştı. Sizce telefon pazarı gelecek dönemde artar mı yoksa azalır mı?

Telefon satışları yıl sonu artacak mı?

Akıllı telefon pazarında aynı tablet pazarında olduğu gibi bir süreden sonra kriz çıkması ve satışların düşmesi bekleniyordu. Ancak bugün açıklanan veriler durumun şimdilik öyle olmadığını gözler önüne seriyor.

IDC'nin son verilere göre, dünya çapındaki akıllı telefon satış sayısı 2016 yılında %0,6'lık bir yıllık büyüme oranı ile 1.45 milyar adede ulaşması bekleniyor. Ancak geçen yıl bu büyüme oranın %10.4 olması, telefon pazarında bir krizin çıkacağının sinyallerini veriyor. Ancak yine de, 4G destekli akıllı telefonların satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre %21.3 arttı.

Google Pixel henüz rakiplerini etkileyemiyor

IDC ayrıca, Google Pixel ve Pixel XL'in Samsung ve Apple'ın dördüncü çeyrekte satış rakamlarına belirgin bir etki yaratmayacağını söylüyor. IDC, raporunda Google Pixel için konuşmanın henüz erken olduğunun altını çiziyor.

2016 yılının bir önceki yıla göre büyümesinin düşmesi iPhone satışlarına da yansıyacak. iPhone satışalarının sürekli azaldığı bir yıl olarak 2016 tarihe geçece benizyor.

1480572741_648471762c4bd6620367669b516dac97-1200-80.jpg

Windows Phone satışları yerlerde

IDC'nin raporuna göre; Microsoft'un gidişatı hiç de iyi görünmüyor. Windows Phone işletim sistemli telefonların satışlarında %79,1'lik bir düşüş görünüyor. Microsoft'un artık ya büyük bir hamle yapması gerekiyor ya da telefon pazarından çekilmesi gerekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.